Co následuje po podání vysvětlení?

Co následuje po podání vysvětlení?

Co se děje po podání vysvětlení

Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.

Jak se chovat při podání vysvětlení

Při podávání vysvětlení jste povinni vypovídat pravdu a nic nezamlčovat (nejste-li podezřelým). Případnou sankcí je postih za přestupek křivého vysvětlení, za nějž vám hrozí rovněž pokuta až ve výši 50 000 korun.
Archiv

Jak dlouho trvá vyřízení trestního oznámení

Pokud je podáno trestní oznámení, nestanoví zákon žádné lhůty, v nichž by měl být ten, jehož se oznámení týká (podezřelý), s tímto oznámením seznámen.

Co se stane kdyz se Nedostavim k podani vysvětlení

Co se stane, pokud odmítnu vysvětlení podat Pokud se nedostavíte ke správnímu orgánu bez omluvy či řádného důvodu, můžete být předvedeni. Nedostavení se k podání vysvětlení ke správnímu orgánu může být trestáno pokutou ve výši 5 000 Kč. Výzva musí obsahovat poučení k podání vysvětlení o těchto následcích.
Archiv

Co rict u výslechu

máte při výslechu právo na zvlášť citlivý a ohleduplný přístup. Výslech musí být veden s ohledem na určité okolnosti, kterými mohou být některé Vaše charakteristiky (např. věk, pohlaví), druh, povaha, závažnost a okolnosti trestného činu, vztah k pachateli aj.

Jak dlouho může trvat vyšetřování

Zákon vyšetřující orgán zavazuje vyšetřování ukončit do dvou, resp. tří měsíců, jde-li o řízení před okresním soudem, nebo do půl roku, jde-li o řízení před soudem krajským.

Co znamená výzva k podání vysvětlení

Výzva k podání vysvětlení

V takové výzvě je pak specifikováno, na jakou služebnu policie či kriminální policie a v jaký den a hodinu se máte k podání vysvětlení dostavit. Policejní orgán Vás také musí poučit o možnosti předvedení, pokud se k podání vysvětlení bez omluvy nedostavíte.

Kdy končí vyšetřování

Vyšetřování je fáze přípravného trestního řízení, která začíná zahájením trestního stíhání a ukončena je podáním obžaloby nebo návrhu na schválení dohody o vině a trestu, případně postoupením věci jinému orgánu či zastavením trestního stíhání.

Kdy policie odloží případ

141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.

Kdy svědek nemusí vypovídat

Svědek je dále oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

Jak se dozvím o trestním oznámení

V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.

Co se děje po výslechu

Po zahájení trestního stíhání pokračuje proces vyšetřovací, který skýtá zajišťování důkazních prostředků ve prospěch i neprospěch obviněného, včetně výslechů svědků, které obviněný případně navrhne , stejně tak jsou orgány činné v trestním řízení povinny prověřit všechny skutečnosti a okolnosti, které předloží obviněný …

Jak funguje výslech

Jedná se o nejběžnější důkazní prostředek trestního řízení. Slouží ke zjištění informací, které mohou vést k dopadení pachatele trestného činu (jak se trestný čin udál, kdo je pachatelem atd.). K výslechu jsou předváděni svědci, kteří by měli napomoci k objasnění trestného činu.

Jak začíná trestní řízení

Přípravné řízení je prvním stadiem trestního řízení. Úkolem tohoto stadia je zjistit, zda je podezření z trestného činu proti určité osobě natolik odůvodněné, že je možno podat obžalobu k soudu. V tomto stadiu je třeba zjistit a obstarat důkazy svědčící o vině obviněného, stejně jako další důkazy, které vinu vyvracejí.

Co je podání vysvětlení

Podání vysvětlení je spojeno s objasňováním a prošetřováním události, kde okolnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. Podání vysvětlení je možné požadovat jak před zahájením trestního stíhání, tak i po jeho zahájení. Vysvětlení je podáváno příslušnému útvaru Policie ČR.

Co hrozi za Krivou výpověď

Za takový trestný čin hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let.

Kdy mohu odmítnout vypovídat

Svědek je dále oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

Jak má vypadat trestní oznámení

Pro písemné trestní oznámení není předepsaná žádná zvláštní forma, ale mělo by obsahovat údaje o tom, kdo je činí (jméno a příjmení, datum narození, bydliště), detailní popis činu, který je předmětem oznámení, včetně místa, času a označení podezřelého a případně označení důkazů.

Co je to podání vysvětlení

Podání vysvětlení je spojeno s objasňováním a prošetřováním události, kde okolnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. Podání vysvětlení je možné požadovat jak před zahájením trestního stíhání, tak i po jeho zahájení. Vysvětlení je podáváno příslušnému útvaru Policie ČR.

Jak dlouho může trvat soudní řízení

Odvolací civilní řízení loni průměrně zabralo 132 dní, předloni 123 dní. Průměrná délka trestních řízení u krajských soudů vzrostla od roku 2016, kdy činila 396 dní, na loňských 526 dní. Výrazně se loni prodloužila například u pražského městského soudu či krajských soudů v Brně a Ostravě.

Kdy je pomluva trestným činem

Trestní zákoník definuje pomluvu následovně: (1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Jak podat trestní oznámení pro pomluvu

Jak podat trestní oznámení pro pomluvu Jako vždy kdy máte podezření spáchaní přestupku nebo trestního činu věc musíte ohlásit na místně příslušnou policejní stanici nebo na státním zastupitelství. Trestní oznámení od policie pak můžete přiložit jako důkaz k žalobě spolu s ostatními podklady jsou-li k dispozici.

Jak zjistit jestli na mě bylo podáno trestní oznámení

Máte možnost zažádat příslušné státní zastupitelství o informaci, zda v této věci došlo k trestnímu oznámení ( pozor! ne o konkrétní obsah spisu), nicméně to není nezbytné.

Jak probíhá trestní oznámení

Policejní orgán vyhledává důkazy k objasnění trestného činu. Tato fáze zahrnuje např. výslechy svědků, podání vysvětlení, ohledání věcí, obstarání znaleckých posudků a další úkony. Ty úkony, které byly provedeny před zahájením trestního stíhání, není nutné opakovat.

Jak urychlit soudní řízení

Pro urychlení svého řízení můžete podat: „stížnost na průtahy v řízení“ (podává se k předsedovi soudu buď písemně nebo ústně – více o tomto nástroji naleznete např. zde) „návrh na určení lhůty k procesnímu úkonu“ (více v § 174a z.