Jak udělat chodník na zahradě?
Jak udělat levný chodník
Ve volné zahradě a v místech, která nejsou zatížena velkým provozem, se uplatní písek, štěrk a oblázky. Okraje těchto chodníků pak můžeme dosázet nízkými půdokryvnými keři. Pohledově jsou hezké, celkem snadno (pokud sem nenapadá příliš mnoho listí a větviček) se udržují a finančně patří k levnějším řešením.
Archiv
Jak udělat cestu na zahradě
Je tedy potřeba vyhloubit cestičku (cca 20cm), položit textilii (abychom zabránili růstu plevelů) a pak nasypat vrstvu oblázků nebo štěrku. Mezi ně se pak pokládají placaté velké nášlapné kameny. Tyto cesty patří mezi částečně zpevněné.
Archiv
Jak udělat chodník z kamene
Na rozdíl například od garážových vjezdů jsou zahradní chodníky zatíženy méně – chodník dlážděný přírodním kamenem můžete adekvátně budovat „na písku“: Vykopejte zeminu a zhutněte podklad. Dbejte přitom na sklon povrchu jedno až dvě procenta směrem od domu – pak nemusíte pokládat dodatečné odvodnění.
Archiv
Jak udělat chodníček
Základem stavby je příprava terénu pod budoucím chodníkem. Ten je potřeba upravit – odkopat přebytečnou zeminu. Počítejte s tím, že pokud je obrubník vysoký 25 cm a přidáte pod něj 5 cm betonu, budete potřebovat odebrat 30 cm zeminy. Skrývku můžete udělat ručně – krumpáčem, rýčem a lopatou.
Archiv
Jaký beton na chodník
Klasický beton
Pro betonování chodníků je ideální zvolit nadprůměrně jemný písek frakce 0/4, pro betonování pilířů či základů je vhodnější hrubší písek frakce 0/8 a pro příjezdové cesty použijte štěrkopísek frakce 8/16. Cement se dá koupit v různě velkých baleních.
Jak usadit nášlapy do zahrady
Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.
Jak udělat štěrkovou cestu
Při tvorbě štěrkové cesty postupujeme tak, že nejprve upravíme profil lože cesty tak, aby šířka a hloubka byla všude stejná. Dno můžeme zhutnit deskovým vibrátorem nebo vibrační plošinou. Poté položíme 30 cm suti / ostrohranný tvrdý kámen o rozměrech 3–7 cm.
Jaký štěrk na cestu
Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.
Jak daleko od sebe nášlapy
Ideální vzdálenost středů nášlapů od sebe je 50 – 65 cm.
2. Na vyznačených místech odstraňte trávu a zeminu přibližně do hloubky 5 – 10 cm. 3. Do připravených nášlapů nasypte vrstvu říčních oblázků, aby zaplnila přibližně polovinu hloubky.
Jak položit nášlapné kameny
Je to velice jednoduché. Kamenné nášlapy pokládáme tak, že zakoupený kus položíme na trávu a vyřežeme kolem něj do trávy obrys. Trávu odstraníme a půdu mírně prohrabeme. Velice důležité je zasypat vzniklý tvar štěrkem nebo kamennou drtí, protože pouze tak bude odtékat přebytečná voda.
Jak namíchat beton na chodník
Poměr materiálů při výrobě betonu
Pokud zvolíte pouze kombinaci cementu, písku a vody, pak se standardně používá 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku a 0,75 až 1 díl vody. V praxi to tedy znamená, že použijete například 1 kyblík cementu, který smícháte s 3 až 4 kyblíky písku a přidáte k tomu třičtvrtě až jeden kyblík vody.
Co znamená C 20 25
Beton C20: pevnost v tlaku
Beton C20/25 (B25) se široce používá například v rodinném bydlení. Je to proto, že je snadno zpracovatelný, relativně levný a velmi odolný. Tento běžně dostupný kompozit vykazuje dobré pevnostní parametry: pevnost krychlového vzorku je 20 MPa.
Jak udělat betonový chodník
Z cesty ale musíme nejprve odstranit všechny rostliny, plevel a zeminu (s ohledem na výšku dlažby). Do trasy nasypeme štěrk (viz dále) a na něj nakonec jemný písek, při pokládce do betonového lože beton, ovšem vždy jen takové množství, abychom betonovou směs využili ještě za její zpracovatelnosti.
Jak nejlevněji udělat příjezdovou cestu
Kameny zasazené do trávy nebo žádné zpevnění příjezdové cesty (holý trávník nebo zem) je jednoznačně nejlevnější variantou, která ale skoro nic nevydrží. Na povrchu se časem začnou tvořit koleje, kde se bude držet voda, povrch bude kluzký a po dešti s nežádoucí vrstvou blátíčka.
Jak zpevnit štěrk
Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®. Rohože se skládají z voštinových buněk o šestistranné struktuře a průměru 49 mm. Instalují se na zarovnanou plochu a pak se zasypou šterkem. Rohože je možné pokládat i do mírného svahu, a to do převýšení 15o.
Jak zpevnit příjezdovou cestu ve svahu
Pro zpevnění šikmých ploch a svahů, například pracovních cest a příjezdů ve svahu, je skvělým řešením zatravňovací dlažba ECORASTER. Tvárnice ECORASTER pro zpevnění svahu jsou opatřeny výřezy pro kotvící tyče.
Jak udělat chodník ve svahu
Ať už se na své zahradě potýkáte s malou strání nebo velkým svahem, ideálním a jednoduchým řešením jsou palisády z betonových bloků. Jejich výška může být od 40 cm až do dvou metrů, takže vám pomohou zakousnout se i do pořádného kopce.
Jak vyrovnat štěrk
Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.
Jaký beton do vody
Podle platných norem jsou betony určené pro stavbu nebo rekonstrukci betonových jezů, přelivů, vývarů nebo skluzů u přehrad většinou klasifikovány expoziční třídou XF3 a XM3.
Jaký beton na obrubník
Beton, který je vhodný pro betonování obrubníků, by měl být zavlhlý, tedy s minimálním množstvím vody. Tato konzistence je důležitá pro dobrou práci s betonem. Příliš tekutý beton by z obrubníků stékal. Vhodnou třídou betonu je C 12/15 s frakcí kameniva 4-8 mm.
Jak osadit zahradní obrubník
Obrubníky a palisády ukládáme do betonového lože. Jedná se o zavlhlou betonovou směs na pevném a hutném základě. Lože se připravuje ve tvaru klínu nebo opěrky. Upravíme a osadíme obrubníky do betonové opěrky (ta dosahuje do 1/3 výšky zahradních obrubníků).
Jak široká musí být příjezdová cesta
501/2006 Sb. (vyhláška o obecných požadavcích na využívání území) je nutné dle §20 odst. 7 ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb zajistit přístup pomocí zpevněné pozemní komunikace, široké nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.
Co dát na příjezdovou cestu
Spolehlivější alternativou je zatravňovací dlažba. Odolá pojezdu osobního auta nebo těžké techniky, s jejíž pomocí budete na místo dopravovat stavební materiál. Položení dlažby je snadné a jednoduché, proto ji můžete využít jako dočasné nebo trvalé řešení.
Jak srovnat zahradu v kopci
Stačí využít různé palisády, opěrné zídky a schodiště. Relativně snadno tak získáte potřebný prostor pro trávení volného času a zároveň dodáte zahradě jedinečnou atmosféru. Výsledek se pak vymyká unifikovaným plochým anglickým trávníkům a poutá pohledy návštěvníků.
Co dát pod venkovní dlažbu
Za podkladní vrstvu nám poslouží betonová deska. Vyžadujeme-li mimořádnou pevnost dlážděné plochy, můžeme dlažbu položit na podkladní betonovou desku nebo do suchého betonu. Nesmíme zapomenout vytvořit správný sklon plochy, protože podkladní vrstvy v tomto případě povrchovou vodu nemohou odvádět.