Jak probíhá refinancování?

Jak probíhá refinancování?

Jak probiha refinancování

Co je refinancování hypotéky Pokud se klient rozhodne novou nabídku od své stávající banky pro další úrokové období (tedy období fixace) neakceptovat, má možnost splatit svůj úvěr novým úvěrem, který mu nabídne jiný poskytovatel. Tento nový úvěr pak splácí místo toho původního.
Archiv

Co je potřeba při refinancování hypotéky

Při refinancování je proces prakticky stejný jako při prvním sjednávání hypotéky. „Zájemce o refinancování dokládá nové bance výši svých aktuálních příjmů, odhad hodnoty zastavované nemovitosti a také předkládá původní úvěrovou smlouvu.
Archiv

Jak dlouho trva refinancování

Nejnáročnější je vyřízení hypotéky na stavbu domu, které trvá 5 až 6 týdnů, vyřízení hypotéky na rekonstrukci domu obvykle trvá 4 až 5 týdnů a refinancování hypotéky banky zvládnou i za 2 týdny.

Co je to refinancování

Co je refinancování hypotéky Při refinancování hypotéky se jedná o výměnu starší hypotéky za novou, zpravidla za výhodnějších podmínek. Nejčastějším důvodem k refinancování je snaha získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou, a tím i nižší měsíční splátkou.

Jakou zvolit dobu fixace

Pětileté fixace jsou výhodnější. A desetileté jsou ještě výhodnější (v den psaní tohoto článku už se srovnaly s pětiletými, ale během roku 2022 byly často o několik desetin procentního bodu výhodnější).

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023

Vybrat si ovšem můžete i delší dobu fixace, třeba 10 nebo i 15 let. Ne všechny banky ale takto dlouhé fixace nabízejí. V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace.

Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku

Možnost vyjednat si nižší úrokovou sazbu – refinancování se vyplatí klientům, kteří si zafixovali úrokovou sazbu v době, kdy byly úrokové sazby na vyšších úrovních. Pokud chcete pouze snížit stávající úrok na hypotéce, tak to lze v převážné většině případů zajistit u stávající banky.

Kdy se může refinancovat hypotéku

Ideální je refinancování načasovat na výročí fixace, protože splacení starého závazku máte v tu dobu zdarma. Samotného refinancování se nemusíte obávat, je administrativně jednodušší než sjednání nové hypotéky.

Kdy je možné refinancovat

Ideální je refinancování načasovat na výročí fixace, protože splacení starého závazku máte v tu dobu zdarma. Samotného refinancování se nemusíte obávat, je administrativně jednodušší než sjednání nové hypotéky.

Jak refinancovat úvěr

Tu nejvýhodnější se vyplatí předložit stávající bance a pokud nezareaguje, je na čase přejít jinam. Převedení hypotéky nebývá spojeno s takovým papírováním, jak se lidé někdy obávají. Jediný dokument, který si banka od Vás většinou vyžádá, je písemné vyčíslení zůstatku úvěru. Zbytek si obvykle zařídí banka sama.

Po jaké době můžu refinancovat půjčku

Refinancovat hypotéku se dá i dva roky dopředu

Banky umožňují refinancovat hypotéku již několik měsíců před koncem fixace. Jedná se o takzvanou dobu čerpání, tedy počet měsíců před ukončením fixace, kdy banky umožní vyřídit hypotéku. U některých je to až 24 měsíců.

Kdy končí fixace

Fixace hypotéky znamená období, po které vám banka garantuje určitou výši úrokové míry u vašeho hypotečního úvěru. Ńěkteré banky nabízí dobu fixace až na 10 let. Na fixaci můžete buď vydělat (když ceny na trhu porostou) nebo prodělat (když ceny na trhu zlevní).

Kdy klesnou hypotéky

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Jaké budou úrokové sazby v roce 2023

V únoru 2023 se průměrné úrokové sazby vyšplhaly až na 6,37 %, což je nejvyšší úroková sazba za posledních 20 let.

Jak casto můžu refinancovat hypotéku

Kdo nechce riskovat růst úrokových sazeb, může hypotéku refinancovat i několik let před koncem fixace. Například Komerční banka jako jediná na trhu umí refinancovat hypotéky až 3 roky před vypršením fixace. Standardem se stává refinancování dva roky dopředu, které aktuálně umožňuje přibližně polovina tuzemských bank.

Proč refinancovat hypotéku

Refinancování hypotéky znamená splacení hypotečního úvěru u vaši stávající banky nově sjednanou hypotékou u jiné banky. Hlavní motivací pro změnu poskytovatele hypotéky bývá nejčastěji výrazně nižší úroková sazba nebo výhodnější podmínky.

Co dělat když končí fixace

Jednoduše řečeno existují tři možné scénáře, které mohou na konci fixačního období nastat:Můžete počkat, až Vás osloví Vaše banka s novou nabídkou úrokové sazby. Toto řešení je pasivní a nemusí se vyplatit.V tuto chvíli existuje možnost, splatit celou dlužnou částku.Rozhodnete se svou hypotéku refinancovat.

Jak funguje refinancování úvěru

Co znamená refinancování půjčky Refinancovat půjčku znamená převést ji do jiné banky, která nabízí pro Vás výhodnější podmínky. Nová banka za Vás splatí u staré banky celý úvěr, a pak Vám nabídne nový ve stejné výši, ale s jinými podmínkami.

Jak dlouho před koncem fixace

Konec fixace hypotéky nabízí hned několik možností, jak s hypotékou dále naložit. Nezapoměňte tuto záležitost řešit včas, nejlépe už tři měsíce před koncem fixace. Hypotéka je závazek na dlouhou dobu, většinou i na několik desítek let.

Jak snizit urok u půjčky

Efektivním nástrojem pro snížení úroků u už probíhajících úvěrů je produkt refinancování úvěrů nebo hypoték. Vše platí na principu výhodnější nabídky jiné banky, která Vám za lepších podmínek a nižších úroků nabídne jiný úvěr, kterým se splatí úvěr starý.

Jak zjistit jestli dostanu půjčku

Prověřovací povinnost – jestli půjčku dostanu

Poskytovatel má ze zákona povinnost prověřit si žadatele o půjčku v bankovním i nebankovním registru. Prověření má za úkol chránit obě strany. Věřitel si ověří, jestli nebude půjčka nad vaše síly a vy tak zjistíte, jestli půjčku dostanete.

Co se stane po konci fixace

Fixace končí za rok. Má dvě možnosti. Refinancovat a zaplatit bance účelně vynaložené náklady nebo to vydržet ještě rok se stávající sazbou. Pokud refinancuje, bude mít dalších 5 let jistou sazbu 4,5 % p.a. Ale zaplatí za to náklady předčasného splacení ve výši skoro 59 tis.

Co se stane kdyz skonci fixace

Co se stane, když skončí doba fixace Klient má několik možností. Banka pošle s předstihem novou nabídku na další období. Pokud se na ní obě strany dohodnou, pokračuje hypotéka dál u stejného poskytovatele.

Kdy budou levnější hypotéky

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Jak dlouho dopředu lze refinancovat hypotéku

Refinancovat hypotéku se dá i dva roky dopředu

To mohou udělat ve chvíli, kdy jim končí fixace, anebo za předpokladu, že mají sjednanou takzvanou flexibilní hypotéku, kdy se jejich úroková sazba odvíjí od sazby České národní banky.