Proč jíst ostružiny?

Proč jíst ostružiny?

Jak jsou zdravé ostružiny

Za svou typickou barvu vděčí ostružiny obsaženým flavonoidům (antokyanům). které mají řadu zdraví prospěšných účinků: mohou například snižovat riziko vzniku zhoubných nádorů nebo srdečně-cévních onemocnění, regulovat krevní tlak a pozitivně působit na imunitní systém.
Archiv

Jaké vitamíny obsahují ostružiny

Plody obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, fosfor, železo, hořčík a vápník. Plody zlepšují celkovou tělesnou kondici, podporují regeneraci a povzbuzují imunitu, jsou proto vhodným doplňkem stravy při rekonvalescenci, únavě a nachlazení.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Co léčí ostružiny

podporuje regeneraci, posiluje imunitu, zlepšuje celkovou tělesnou kondici a přispívá k léčbě křečových žil i hemoroidů při arterioskleróze, angíně, chrapotu či zvětšené štítné žláze. podporuje snižování horečky a léčbě zánětů a nachlazení (zdroj přírodních salicylátů) podporuje zdraví srdce.

Jak využít ostružiny

Využití v kuchyni

Sušené plody najdeme v čajích a müsli, čerstvé v moučnících, marmeládách, želé, krémech, omáčkách, salátech, čerstvých džusech, likérech. Hodí se k masu, především pak ke kančímu – kančí směs na ostružinách. Jedinečnou chuť má ostružinové víno.

Kdy a jak stříhat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Čím se hnojí ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Co obsahují maliny

Maliny obsahují velké množství vitaminů skupiny B i vitamin C. Dále obsahují některé minerály, zejména draslík, vápník, hořčík, mangan a železo. Jejich antioxidanty a barviva – flavonoidy – mají zdraví prospěšné vlastnosti. Flavonoidy se řadí mezi sekundární metabolity rostlin.

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Jak konzervovat ostružiny

PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.

Proč neplodí ostružiník

Ostružiník plodí na jednoletých výhonech, tedy na těch které narostly v předchozím roce. Je potřeba dodat, že kromě odrůd jednou plodících existují ještě odrůdy dvakrát plodící (remontantní). Ty plodí poprvé na podzim a podruhé v červnu následujícího roku. Který druh máte by mělo být zjistitelné podle názvu.

Kdy zkracovat ostružiny

K řezu postranních výhonů přistoupíme v oblastech s mírným klimatem koncem srpna až počátkem září, kdy bazální část začíná dřevnatět a ponechaná očka už neproraší. V našich klimatických podmínkách je ovšem lepší nechat řez až na příští jaro, na dobu těsně před rašením.

Jak přivázat ostružiny

Vzpřímeně rostoucí odrůdy žádnou oporu nepotřebují, u těch ostatních stačí pěstovat je u plotu a přivázat je pevným provázkem nebo kolem nich postavit pevnější plůtek (výška cca 70 – 100 cm), který zabrání výhonům vylamovat se a klesat k zemi.

Jak vyvázat ostružiny

Nejprve začneme vyvazovat hlavní prut/pruty. Vedeme je rovně vzhůru a poté zatáčíme do stran. Pokud jsou pruty delší než konstrukce, můžeme je zatočit ještě o další drát zase zpět – pruty jsou někdy dlouhé až 5 m, a tak je potřeba je ohnout několikrát. Vždy postupujeme od spodního drátu k vrchnímu.

Co léčí maliny

10 důvodů, proč bychom měli jíst maliny1, Posilují imunitu.2, Podporují metabolismus.3, Podporují správnou funkci srdce a nervové soustavy.4, Detoxikují5, Regulují hladinu cukru v krvi.6, Pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi.7, Působí proti šerosleposti a zákalům.8, Jsou močopudné

Proč nezhoustne marmeláda

Pektin je ta důležitá složka, díky které džem ztuhne.

Ale s kyselostí to nepřehánějte, mohli byste ničit pektin. Mezi ovoce s vyšším množstvím pektinu patří třeba rybíz, angrešt, borůvky. U těchto druhů obvykel stačí, když ovoce svaříte s cukrem, i tak džem krásně zhoustne.

Jak propasírovat ostružiny

Ostružiny přebereme, dobře očistíme a necháme okapat. Pak ostružiny propasírujeme přes hrubé síto nebo je prolisujeme v mlýnku na ovoce (postačí i rozmačkání vidličkou). Ostružinovou směs zasypeme cukrem a necháme chvíli odstát.

Co se dá udělat z ostružin

Ostružiny jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé, proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět.Ostružinovo-borůvkový džem.Ostružinové řezy.Ostružinové muffiny.Nealkoholické ostružinové mojito.Ostružinové poháry.Ostružinový likér.Ostružinové tofu řezy.Sorbet z ostružin.

Proč jíst maliny

Díky vysokému obsahu vitamínů B, C a hořčíku konzumace malin podpoří naši imunitu. Podobně jako jahody, i maliny stimulují metabolismus a jsou vhodné, pokud držíme dietu. Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám.

Co dát do marmelády aby zhoustla

Pektin je ta důležitá složka, díky které džem ztuhne.

Některé ovoce má dostatek pektinu a přidávat ho není třeba. Pak stačí ovoce povařit s cukrem a trochou citronové šťávy nebo kyseliny citrónové. Právě ty dodají nejen kyselost, ale i krásnou barvu a pomáhají konzervaci.

Jak napravit řídký džem

Zavařenina je řídká

Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci. Většinou pomůže přidání 2 až 5 lžic citronové šťávy na 1 kilogram ovoce a nové převaření směsi po dobu 2 až 3 minut.

Jak se dělá likér z ostružin

Do skleněné nádoby s víkem vložíme očištěné ostružiny, zasypeme je cukrem a zalijeme vodkou. Uzavřenou nádobu necháme stát na slunném a teplém místě po dobu 6 týdnů a občas její obsah protřepeme. Poté ostružinový likér scedíme přes látkovou utěrkou/plenou vyložený cedník a přelijeme jej do lahví.

Na co je dobré maliny

Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám. Maliny výborně detoxikují, protože čistí krev, ledviny a díky tříslovinám i stěny střev. Jsou vhodným doplňkem detoxikačních i redukčních kúr. Toto nízkokalorické ovoce je tedy vhodné i při léčbě cukrovky.

Jak jsou zdravé jahody

Živiny, vitaminy a minerály

Pro někoho může být překvapením, že jahody obsahují více vitaminu C (62 mg / 100 g) než citrusové plody. Obzvláště vysoký je obsah kyseliny listové a minerálů draslíku, železa, hořčíku a vápníku. Jahody jsou také bohaté na polyfenoly, které v organismu působí jako antioxidanty.