Proč se jmenuje Macocha?

Proč se jmenuje Macocha?

Jak vznikla Macocha

Propast Macocha, jež dostala jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Proto také její dno částečně pokrývá suť, což jsou zbytky zborceného stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka.

Kdo objevil Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně se nacházejí v severní části CHKO Moravský kras v Pustém žlebu. Objevitel Karel Absolon postupně objevoval jejich části v letech 1909 – 1933. Podzemím protéká řeka Punkva. Na systém jeskyní se také napojuje propast Macocha a je součástí systému Amatérské jeskyně.

Kdo Zpristupnil Macochu

O tom, že Macoše dodává popularitu dlouhá řada sebevrahů, psal už v roce 1894 Karel Absolon, který v letech 1920 až 1933 zpřístupnil podzemní tok Punkvy a propojil skalní chodby v okolí Macochy. Byl to právě profesor Karel Absolon, kdo otevřel široké veřejnosti úžasný prohlídkový okruh Macochy a Punkevních jeskyní.

Jak dlouho trvá prohlídka Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Celý okruh 1 250 m, 60 min. Zkrácená vodní plavba 1 050 m, 70 min. Bez vodní plavby 1100 m, 55 min.
dospělí: 170 Kč senioři: 150 Kč zlevněné vstupné: 80 Kč dospělí: 150 Kč senioři: 130 Kč zlevněné vstupné: 70 Kč dospělí: 100 Kč senioři: 80 Kč zlevněné vstupné: 50 Kč

21. 9. 2014

Jak vznikají jeskyně

Jeskyně je podzemní dutina vytvořená přirozenou cestou. Vzniká většinou vymíláním nebo vymýváním horniny, obvykle vápence, podzemními prameny. Existují ale také jeskyně v jiných horninách vzniklé jinými způsoby. Průzkumem a mapováním jeskyň se zabývá speleologie.

Jak se jmenuje nejhlubší propast v ČR

Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí na území České republiky. Propast je zatopená, hladina jezírka je v hloubce 69,5 m.

Jak vznikala Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně vznikaly v několika patrech, takže na křížení geologických poruch docházelo snadno k řícení stropů a propadům. Tak vznikla i mohutná propast Macocha nebo vysoký Reichenbachův dóm. Charakteristické jsou také až 80 metrů vysoké komíny, vytvořené vertikálním působením vod.

Jak vznikla Punkevní jeskyně

Po první světové válce zahájil další průzkumy jednak opět na dně Macochy a také v samotném vývěru Punkvy ve žlebu. Roku 1920 se skupině dělníků pod vedením poručíka Slámy podařilo sestřelit strop v sifonu, ke kterému dříve doplul Wankel, a objevili tak první části prostor s podzemním tokem Punkvy.

Jak se jmenuje naše nejznámější propast

Propast Macocha je naší nejznámější propastí a svůj věhlas si jistě zaslouží. S rozměry půdorysu 174 x 76 metrů a hloubkou suché části 138,7 metrů jde o největší propast svého druhu u nás i ve střední Evropě, tedy z propastí typu „light hole“ (s denním osvětlením celé prostory).

Jak se dostat do Macochy

Na Horní můstek Macochy (vyhlídku) můžete od parkoviště dojít pěšky po žluté turistické značce (2,6 km) nebo po modré turistické značce (3,4 km) kolem Punkevních jeskyní. Žlutá turistická značka vede do kopce lesem a začíná kousek před Kateřinskou jeskyní.

Kde začíná prohlídka Punkevní jeskyně

Jejich prohlídka začíná v Předním dómu, kde návštěvníci projdou kolem Strážce, což je 4 metry dlouhý stalaktit, následuje přechod přes most k Zrcadlovému jezírku, ve kterém se odráží Převrácený deštník, Dvě sovy, Hrad na skále nebo Turecký minaret. Následuje výstup do Reichenbachova dómu.

Co žije v jeskyni

K nejčastějším jeskynním živočichům patří jednoznačně bezobratlí. Ze suchozemských druhů se jedná zejména o různé brouky, štírky, stonožky, mnohonožky, pavouky a korýše ze skupiny stejnonožců, z nichž mnozí právě v souvislosti s adaptacemi na tato specifická prostředí mohou mít často bizarní tvary těla i končetin.

Co je to solná jeskyně

Kamenná a mořská sůl

Účinek solných jeskyní je léčebný i relaxační. Místnost, tedy „solná jeskyně“, ve které se relaxuje, je celá obložena cihlami ze slisované soli. Důležité je, aby stěny nebyly lepené. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli.

Jaká je největší propast v ČR

Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí na území České republiky. Propast je zatopená, hladina jezírka je v hloubce 69,5 m. V roce 2016 polský potápěč Krzysztof Starnawski naměřil pomocí dálkově řízeného robota dosud největší hloubku jezírka 404 m.

Jaký je nejhlubší místo oceánu

11 022 mTichý oceán / Maximální hloubka

Kde se nacházejí Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909.

Co je to ponorná řeka

Ponorná řeka je řeka, která alespoň v části svého toku teče pod zemí, v přírodním kontextu tedy zpravidla jeskynním komplexem. V Česku mezi nejznámější ponorné řeky patří moravská řeka Punkva, punkva je též obecný název pro ponorné vodní toky, resp. jejich ponorné úseky.

Kde leží nejhlubší propast v ČR

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na katastru města Hranice. Propast se nachází v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Jak dlouho trvá prohlídka Macochy

Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy.

Jak dlouho se jde na Macochu

Na tomto parkovišti zaparkujte, pokud máte na výlet alespoň 1,5 hodiny. Na Horní můstek Macochy (vyhlídku) můžete od parkoviště dojít pěšky po žluté turistické značce (2,6 km) nebo po modré turistické značce (3,4 km) kolem Punkevních jeskyní.

Jak vzniká jeskyně

Jeskyně je podzemní dutina vytvořená přirozenou cestou. Vzniká většinou vymíláním nebo vymýváním horniny, obvykle vápence, podzemními prameny. Existují ale také jeskyně v jiných horninách vzniklé jinými způsoby. Průzkumem a mapováním jeskyň se zabývá speleologie.

Proč chodit do solné jeskyně

Mikroklima přítomné v solných jeskyní má mít ideální kvalitu, vlhkost a mikročástice soli čistí dýchací cesty, pokožku a vůbec celý organismus. Účinky haloterapie by se měly blahodárně projevovat především při alergiích, astmatu, dýchacích potížích, lupence, revmatismu a kožních onemocněních.

Kdy nechodit do solné jeskyně

Kdy do solné jeskyně nechodit Při nachlazení, s teplotou, akutní rýmou, dráždivým kašlem, akutními záněty, není vhodné chodit do solné jeskyně, prospěšnější v tomto období je léčit se na lůžku, v klidu, s patřičnými medikamenty pod lékařským dohledem.

Jaké je nejhlubší místo v ČR

Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí na území České republiky. Propast je zatopená, hladina jezírka je v hloubce 69,5 m. V roce 2016 polský potápěč Krzysztof Starnawski naměřil pomocí dálkově řízeného robota dosud největší hloubku jezírka 404 m.

Jaká je největší hloubka moře

Nejhlubším místem na planetě Zemi je Mariánský příkop, který sahá až do hloubky 11 kilometrů pod mořem. Nachází se v podmořském údolí východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu.