Jak dlouho trvá prohlídka Punkevní jeskyně?

Jak dlouho trvá prohlídka Punkevní jeskyně?

Jak dlouho trvá prohlídka Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Celý okruh 1 250 m, 60 min. Zkrácená vodní plavba 1 050 m, 70 min. Bez vodní plavby 1100 m, 55 min.
dospělí: 170 Kč senioři: 150 Kč zlevněné vstupné: 80 Kč dospělí: 150 Kč senioři: 130 Kč zlevněné vstupné: 70 Kč dospělí: 100 Kč senioři: 80 Kč zlevněné vstupné: 50 Kč

21. 9. 2014
Archiv

Kde začíná prohlídka Punkevní jeskyně

Jejich prohlídka začíná v Předním dómu, kde návštěvníci projdou kolem Strážce, což je 4 metry dlouhý stalaktit, následuje přechod přes most k Zrcadlovému jezírku, ve kterém se odráží Převrácený deštník, Dvě sovy, Hrad na skále nebo Turecký minaret. Následuje výstup do Reichenbachova dómu.
Archiv

Jak do Punkevních jeskyní

Ze Skalního mlýna buď pěšky po rovině 1,6 km či silničním vláčkem od propasti Macocha lanovkou či pěšky 1,7 km s převýšením 130 m. V zimě doporučujeme využít parkoviště na Skalním mlýně (lanovka bývá v tomto období mimo provoz). Punkevní jeskyně nejsou bezbariérové.
Archiv

Jak se dostat do Macochy

Na Horní můstek Macochy (vyhlídku) můžete od parkoviště dojít pěšky po žluté turistické značce (2,6 km) nebo po modré turistické značce (3,4 km) kolem Punkevních jeskyní. Žlutá turistická značka vede do kopce lesem a začíná kousek před Kateřinskou jeskyní.

Jak dlouho trvá prohlídka Macochy

Přibližně hodinová prohlídka vás provede mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha a pokračuje projížďkou na motorových člunech po vodách podzemní říčky Punkvy.

Proč se jmenuje Macocha

První záznam pověsti pochází z roku 1793 z pera Františka Josefa Schwoye (Topographie von Markgrafthum Mahren, Vídeň) K názvu propasti se vztahuje pověst, podle všeho založená na skutečné události: jeden místní vesničan ovdověl a zůstal sám s malým synkem. Oženil se, a tím přivedl synkovi nevlastní matku (macechu).

Kdo zpřístupnil Macochu

Roku 1808 uskutečnil na dno Macochy sestup Hugo František Salm. V polovině 19. století začala éra dalších sestupů, které zahájil roku 1856 Jindřich Wankel. Roku 1855 napsal sloupský kaplan Jan Nepomuk Soukop báseň o Macoše a o tři léta později prvního cestopisného průvodce o Moravském krasu „Macocha a její okolí“.

Kde zaparkovat u Macochy

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze na placených parkovištích u Skalního Mlýna nebo v těsné blízkosti Macochy. Vyzkoušejte ale také výlety z míst, kde žádné parkovné platit nebudete, např. z návsi ve Vilémovicích nebo z Ostrova u Macochy.

Jak se obléct na Macochu

Méně zdatní turisté či děti nebo senioři mohou využít vláček, který je doveze až před vstup do jeskyně a pod lanovku na výhled do propasti Macocha. Ano jezdí zde lanovka až nad propast.

Jak hluboká je propast Macocha

Propast Macocha je 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu ("Light hole" – jejíž dno je ozářeno sluncem) v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.

Kdo objevil Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně se nacházejí v severní části CHKO Moravský kras v Pustém žlebu. Objevitel Karel Absolon postupně objevoval jejich části v letech 1909 – 1933. Podzemím protéká řeka Punkva. Na systém jeskyní se také napojuje propast Macocha a je součástí systému Amatérské jeskyně.

Kdo Zpristupnil Macochu

O tom, že Macoše dodává popularitu dlouhá řada sebevrahů, psal už v roce 1894 Karel Absolon, který v letech 1920 až 1933 zpřístupnil podzemní tok Punkvy a propojil skalní chodby v okolí Macochy. Byl to právě profesor Karel Absolon, kdo otevřel široké veřejnosti úžasný prohlídkový okruh Macochy a Punkevních jeskyní.

Jak se jmenuje naše nejznamejsi propast

Propast Macocha je naší nejznámější propastí a svůj věhlas si jistě zaslouží. S rozměry půdorysu 174 x 76 metrů a hloubkou suché části 138,7 metrů jde o největší propast svého druhu u nás i ve střední Evropě, tedy z propastí typu „light hole“ (s denním osvětlením celé prostory).

Jak propast Macocha dostala své jméno

Legenda trvá

Dle legendy vylákala macecha svého nevlastního syna na jahody, a poté ho svrhla do propasti. Chlapec naštěstí pád přežil. Macecha však v zoufalství ze svého činu skočila dolů. I díky této legendě je Macocha nejnavštěvovanější přírodní památka u nás.

Kde parkovat u Punkevní jeskyně

Při cestě na prohlídku Punkevních jeskyní je třeba zaparkovat automobil případně autobus na placených parkovištích na Skalním mlýně nebo u propasti Macocha.

Co si oblect do jeskyne

Jak se do jeskyně obléknout Do jeskyně se vstupuje v běžném oblečení (doporučuje se vzdušné lehké oblečení). Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí 21—22°C. Do jeskyně není povlen vstup v botách, proto je nutné si boty zout a převléknout se do čistých bílých ponožek nebo můžete využít naše jednorázové návleky.

Kde se nachází Macocha

Propast Macocha leží v Moravském krasu asi 35 km severně od Brna. Ten patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na území Moravského krasu je známo více než 1100 jeskyní. Pět z nich je přístupných veřejnosti.

Jak se jmenuje naše nejznámější propast

Propast Macocha je naší nejznámější propastí a svůj věhlas si jistě zaslouží. S rozměry půdorysu 174 x 76 metrů a hloubkou suché části 138,7 metrů jde o největší propast svého druhu u nás i ve střední Evropě, tedy z propastí typu „light hole“ (s denním osvětlením celé prostory).

Jaká je největší propast v Česku

Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí na území České republiky. Propast je zatopená, hladina jezírka je v hloubce 69,5 m. V roce 2016 polský potápěč Krzysztof Starnawski naměřil pomocí dálkově řízeného robota dosud největší hloubku jezírka 404 m.

Jaká je nejhlubší propast na světě

Hranická propast je nejhlubší propast na světě, ale nikdo dodnes netuší, jak je vlastně hluboká. Nejodvážnější odhady hovoří o hloubce mezi 800 až 1 000 metry, takže jestli se někdy někdo podívá až na její dno, nebude to člověk, ale robot.

Jak často do solné jeskyně

Solnou jeskyni je možné navštěvovat tak často, jak uznáte za vhodné. Je to jako se cvičením. Pokud budete chodit cvičit jednou týdně, je to jako byste ani necvičili. Proto se pro relaxaci doporučuje jednou týdně, pro zlepšení stavu a prevenci dvakrát týdně.

Co si vzít do solne jeskyne

Do solné jeskyně choďte v lehčím pohodlném oblečení, na nohách čisté ponožky nebo čistou plážovou obuv. V den návštěvy nepoužívejte parfém a zapomeňte na deodorant. Počítejte s tím, že se uvnitř jeskyně nesmí jíst ani pít.

Jak je hluboká Punkva

Horní jezírko je hluboké přibližně 13 metrů a je vidět seshora z vyhlídkové terasy.

Jaká je největší propast v ČR

Hranická propast je se svou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí na území České republiky. Propast je zatopená, hladina jezírka je v hloubce 69,5 m. V roce 2016 polský potápěč Krzysztof Starnawski naměřil pomocí dálkově řízeného robota dosud největší hloubku jezírka 404 m.

Kde leží nejhlubší propast v ČR

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na katastru města Hranice. Propast se nachází v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní.