Co rozpouští včelí vosk?

Co rozpouští včelí vosk?

Čím se rozpouští včelí vosk

Vosk nejlépe rozpustíte ve vodní lázni. V jednom hrnci nechte vařit vodu a vložte na něj druhý, menší hrnec s voskem. Při postupném rozpouštění nezapomínejte vosk míchat. Až bude zcela rozpuštěný, nalijte ho do předem připravené skleněné nádoby, ve které ztuhne.
Archiv

Jak Roztopit včelí vosk

Vosk můžeme vytavit ve slunečním tavidle, ve vodní lázni, nebo pomocí páry. Sluneční tavidlo je nejlevnější způsob jak získat z plástů koláč včelího vosku. Nevýhodou je ale potřeba slunce. Tento způsob je vhodný pro včelaře s malým počtem včelstev.

Jak rozpustit Karnaubsky vosk

Velmi výhodné je proto nasypat vosk do některého z přírodních rostlinných olejů (lněného, světlicového, konopného, dehydratovaného ricinového či tungového oleje) bez přítomnosti ředidla a olej zahřát. Při teplotách nad 70°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout.
Archiv

Jak vyčistit včelí vosk

K čištění vosku se používá ředěná kyselina sírová. Ke dvěma litrům destilované vody postupně přidáme 60 – 100 ml 38% kyseliny sírové (lze použít kyselinu sírovou do akumulátoru). Toto množství stačí na vyčištění 1 kg vosku. Do nádoby se zředěnou kyselinou přidáme vosk a zvolna zahříváme na teplotu 80 – 90 °C.

Jak napustit dřevo včelím voskem

Vosk nanášejte měkkým hadříkem, složeným do několika vrstev. Naberte vosk na hadřík a jemně ho kruhovými pohyby vetřete mezi vlákna. Podélnými pohyby pak povrch vyhlaďte. Ujistěte se, že vrstva vosku je na celém povrchu rovnoměrná.

Čím naředit vosk

Při teplotách nad 60°C se vosk dokonale rozpustí. Poté nechejte zahřátou směs oleje s voskem vychladnout. Směs tak značně „zhoustne". Ochlazenou směs je pak možné „naředit" na aplikační viskozitu některým z ředidel (pomerančový olej, terpentýnový olej, bezaromátový lakový benzín LB-60 nebo LB-40).

Jak dlouho vydrží včelí vosk

Vosk vydrží dlouhá léta, sám skladuji max. 3 roky, než všechen zpracuji, ale vím, že jsou tady tací, co mají plnou půdu vosk za spoustu let zpátky.

Kdy taje včelí vosk

Vosk tvoří estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky. Bod tání nastává při ± 65° C, vosk tuhne přibližně při 63 °C. 25-30 °C stačí na jeho tvárnost (letní teplota v úlu je 35° C).

Jak vymyt vosk

Žehličku si nastavte na nižší teplotu a opatrně přejíždějte po savém papíru položeném na skvrně od vosku, dokud do papíru nevsákne. Místo papíru můžete použít také jemné látkové utěrky. Využít můžete místo žehličky i fén. Fénem ohřejete vosk dokud se nerozpustí a setřete ho jemně utěrkou.

Jak se zpracovává včelí vosk

Vrstvu nečistot bez vosku oškrábeme (třeba starým nožem), jakmile se mezi nečistotami začne objevovat i vosk, dál už nepokračujeme. Tip: Lepší je použít hrnec spíše vyšší s menším průměrem. Vznikne nám tak vyšší voskový koláč a výrazněji se od sebe oddělí nečistoty a vosk. Vosk pořád nebude úplně čistý.

Jak vyrobit lak z včelího vosku

Nátěr si také můžeme připravit sami ze 4 dílů včelího vosku a 1 dílu parafínu nebo svíčky bílé barvy. Jestliže seženeme tzv. karnaubský vosk, který dodá výslednému nátěru větší pevnost, ke směsi jej přidáme. Vosky rozpustíme v technickém benzinu, v toluenu nebo v terpentýnu.

Jak udělat pastu z včelího vosku

Zapálil jsem vařič, chytl plechovku do kleští a olej trochu rozehřál. Potom jsem do oleje položil ten zvážený kousek včelího vosku. Pak jsem ještě nad plamenem trochu vosk s olejem ohříval a míchal. Když se všechen vosk rozpustil, už nezbývalo, než čekat, jak to dopadne po zchladnutí.

Jak natřít dřevo včelím voskem

Jak správně pracovat s voskem

k broušení použijte brusný papír zrnitosti 250, v případě brusky lze sáhnout i po hrubším 120 kotouči; tekutý vosk dobře rozmíchejte; naneste vosk na povrch hadříkem, štětcem (nesmí pouštět chlupy) nebo nastříkáním postupně na malou plochu v tenké vrstvě, co nejvíce rovnoměrně.

Na co je dobrý včelí vosk

včelí vosk napomáhá hojení drobných ran a urychluje regeneraci pokožky. Zabraňuje škodlivým bakteriím a virům, aby vnikly přes narušenou pokožku do těla a pomáhá tak zabraňovat rozšíření infekce. Najdete ho tak i v dětské kosmetice, kde jeho antibakteriální účinky účinně zabraňují nepříjemným plenkovým vyrážkám.

Jak dostat vosk z gauče

Vosk na nábytku

Použijeme pouze rozehřátou žehličku a savý papír či ubrousek. Jemným přejížděním žehličkou po ubrousku postupně nasajeme všechen přebytečný vosk do ubrousku.

Jak rozpustit vosk v mikrovlnce

Obal s voňavým voskem bez víčka vložte do mikrovlnné trouby na 1 – 2 minuty (800 wattů). Doba rozpuštění vosku se odvíjí od typu vaší mikrovlnky.

Jak se zbavit vosku ze dřeva

Vyzrajte na vosk teplem

Skvrnu od vosku přikryjte savým papírem a jemně po něm přejíždějte žehličkou. Žehličku nenastavujte na příliš vysokou teplotu ale radši zvolte nižší. V případě větší skvrny si nachystejte více papírů a postupně je vyměňujte. Místo savých papírů můžete využít i jemné látkové utěrky.

Jak zbavit med vosku

Pro zbavení jemných nečistot z medu můžete použít uhelonové síto. Med jim ale protéká pomalu a brzy se síto musí vyčistit. Dalších nečistot se zbavíme čeřením – postupné usazování nečistot na hladině. Nečistoty jako jsou zbytky vosku a jemné bublinky setřeme stěrkou nebo špachtlí.

Jak použít včelí vosk

V současné době se včelí vosk používá například v kosmetickém průmyslu, jako surovina v potravinářském průmyslu (lesklý povrch cukrovinek), v medicíně nebo elektronice. Najdete ho i v úklidových prostředcích a samozřejmě z něj vznikají i svíčky.

Co rozpusti vosk

Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky.

Jak rozpustit vosk ve skle

Použijte horkou vodu: Jeden z nejjednodušších způsobů, jak odstranit vosk ze skla, je použít horkou vodu. Naplňte nádobu horkou vodou a ponořte sklenici do vody. Vosk se začne postupně uvolňovat a oddělovat od skla. Poté můžete použít houbičku nebo hadřík, abyste zbývající vosk odstranili.

Jak rychle rozpustit vosk

Zbytky svíček vložíme do zavařovačky a v ní ve vodní lázni vosk rozpustíme. Pozor – vosk musíme vždy rozpouštět v přichystané vodní lázni, ne přímo, aby nezačal hořet! Mezitím si připravíme skleničku, do které budeme svíčku odlévat. Můžeme použít libovolnou sklenici, ale neměla by být z příliš tenkého skla.

Jak nejlepe odstranit vosk

Namočte v horké vodě s jedlou sodou – ve velkém hrnci uvařte vodu a přidejte do ní 5–6 čajových lžiček jedlé sody a nechte asi minutu louhovat, případně postup opakujte, dokud skvrna zcela nepustí. Látku zmrazte – tkaninu vložte do mrazáku alespoň na hodinu, poté se pokuste vosk šetrně sloupnout.

Co s rámky po vytočení medu

Pokud máme plásty v rámcích a vytáčeli jsme medometem, můžeme je vytočené zase vrátit do úlu, nebo s nimi prostě naložit tak, jak nám velí naše provozní metoda. Pokud jsme med nechávali vykapávat, máme teď trosky plástů jako výchozí materiál k získání vosku.

Co delat s víčky od medu

Víčka po odvíčkování zpracovávám třemi způsoby:Během odvíčkování dávám do kýble s vodou, promíchám, nechám med rozpustit a rukama z vrchu sbírám čistá víčka která přetavím na vosk – je krásně žlutý, používám jej na svíčky.Zaliji pálenkou a vyrobím bezva likér – víčkovici – jak je popsáno výše.