Kdo to byl Herkules?
Co to je Herakles
Héraklés (řecky Ἡρακλῆς, latinsky Heracles, Hercules) je v řecké mytologii syn Diův a Alkménin, nevlastní syn Amfitryóna a potomek Perseův, nejslavnější hrdina, který jako jediný dostal nesmrtelnost a stal se bohem. Je obdařen nadlidskou silou, odvahou i důvtipem a je vzorem pro hrdinu a muže.
Kdo zabil Nemejskeho psa
Od zabití nemejského lva, zvířete s nezranitelnou kůží, po spoutání trojhlavého psa Kerbera se Herkules činil. Mezi nejpikantnější úkoly patřilo i vymetení chlévů krále Augiáše od všudypřítomného hnoje…
Archiv
Jak vypadá Herkules
Herkules je rozsáhlé souhvězdí na severní obloze. Se svou rozlohou 1 225 čtverečných stupňů je to páté největší souhvězdí. Již starými civilizacemi bylo na obloze zobrazováno jako klečící obr. Podle římské mytologie představuje hrdinu Herkula.
Kdo bojoval s hydrou
Hrdina Herakles a jeho synovec a pomocník Iolaos byli proti prudkému jedu zjevně imunní. Herakles, který měl nařízeno hydru zahubit, jí kyjem zblízka srážel hlavy a Iolaos brzy přišel na to, jak zabránit jejich zmnožování. Krvácející pahýly upaloval hořícími větvemi.
Jaký hrdina pomohl bohům v boji s giganty
Ve třináctidílném cyklu však čeká na diváky celá řada dalších překvapení a poučení. Dozvědí se například o gigantomachii – neúspěšné válce gigantů (dětí Matky Země Gaii) s bohy, jimž pomohl silák Herakles.
Čím se provinil Prométheus vůči bohům
6. Čím se provinil Prométheus vůči bohům Pokusil se obelstít bohy při výběru toho, co mají lidé bohům obětovat. Maso ukryl do býčí kůže a navrch položil žaludek, kosti obalil tukem tak, aby je nebylo vidět.
Co je to Kerberos
Kerberos: nesmrtelný, nezranitelný a hlavně mimořádně bdělý strážce podsvětí. V dávných dobách na něj vyzráli pouze Orfeus a Herakles. Rytina z pozdního středověku ukazuje Kerbera se šesti ušima a šesti smutnýma očima ve třech hlavách. Většinou se však má za to, že Kerberos měl opravdu jen tři hlavy.
Kdo zabil Kerbera
Potom už byl přijat samotným Hádem a když požádal o vydání Kerbera, Hádés si vymínil, že si ho může odvést, ale zmocnit se ho může jen beze zbraní, tj. bez kyje a šípů. A tak Héraklés uchopil Kerbera za hrdlo s třemi hlavami, ze šíje vyrůstaly hadí ocasy s ostny, s dračí hlavou na konci. Tiskl ho vší silou.
Který hrdina řecké mytologie zabil Lva
Héraklés zabíjí nemejského lva.
Kdo zabil medúzu
Medúsu zabil Řek Perseus tak, že se vyhnul přímému pohledu na ni, po němž by zkameněl, nastavil totiž svůj lesklý bronzový štít, aby se v něm její obraz odrážel jako v zrcadle, zaútočil na ni z výšky a usekl jí hlavu. Z jejího těla poté vyskočil bájný okřídlený kůň Pégasos a obluda Chrýsáór.
Jak na Hydru
Pro dopravu na tento ostrov využijete kombinace levné letenky z Katovic do Athén, jízdenky na katamarán z Pirea na Hydru a hromadné dopravy v Athénách. Na příkladovém itineráři strávíme pět nocí na ostrově Hydra a dvě v Athénách v polovině června.
Kdo ukradl bohům oheň
Řekové zapálili olympijskou pochodeň
Co ukradl Prométheus Bohum
Prométheovi bylo líto, když viděl, jak se jím stvoření lidé chvějí v chladu o zimních nocích a jedí syrové maso. Rozhodl se vrátit jim oheň, lstí jej bohům ukradl a přinesl ho lidem ukrytý v dutině hole.
Kdo hlídá podsvětí
Kerberos (řecky Κέρβερος, latinsky Cerberus) je v antické mytologii trojhlavý černý pes, který střeží vchod do podsvětí.
Kdo se dostal z podsvětí
Dostal se tam i hudebník a pěvec Orfeus, aby si vyprosil od Háda svou mladou manželku Eurydiku, dále Sísyfos, který odtamtud unikl na krátkou dobu lstí, a potom Théseus, kterého odtud vysvobodil Héraklés. Na práh podsvětí se dostal za své bludné pouti z dobyté Tróje do vlasti také král Odysseus.
Jak zemřela eurydika
Eurydika – manželka Orfeova
Byli spolu velmi šťastni až do dne, kdy Eurydika zatoužila uvidět své družky. Cestou k nim ji uštkl had a Eurydika odešla do podsvětí. Nešťastný Orfeus se vydal do světa mrtvých poprosit vládce podsvětí o navrácení Eurydiky na svět.
Co je to Cerberus
Kerberos (řecky Κέρβερος, latinsky Cerberus) je v antické mytologii trojhlavý černý pes, který střeží vchod do podsvětí. Dovnitř pustí každého, ale ven nikdo živý nevyjde. Podle jiných představ střežil především podsvětí před vstupem živých.
Jak se jmenuje bůh země
Gaia | |
---|---|
Význam | Prvotní bohyně Země |
Partner | Úranos |
Děti | Úranos, Pontos, Titáni, Hekatoncheirové, Kyklopové, Giganti, Týfón a mnoho dalších |
Římský ekvivalent | Tellus |
Jaký jsou řečtí bohové
Mezi stálou desítku usazenou na Olympu patřili:Zeus – vládce Olympu, bůh počasí, hromu a blesku.Héra – Diova manželka, bohyně žen, manželství a věrnosti.Apolón – bůh poznání, pravdy, poezie, hudby a prorokůArés – bůh války Poseidón – bůh moří a oceánůHéfaistos – bůh ohně, řemesel a zručnosti.
Jak vypadala Medúsa
Zpravidla je popisovaná jako okřídlená žena s hady místo vlasů, která ty, co se zadívají do jejích očí, promění v kámen. Byla zabita hrdinou Perseem a z její krve se zrodil Chrýsáór a Pégasos.
Co symbolizuje medúza
Ve středověku přibyla interpretace, podle níž je Medúsa symbolem poraženého hříchu a smrti, a soudobý český jungián Rudolf Starý klade důraz právě na to, že šlo o štít Athény, bohyně moudrosti a rozvahy, tj. reflexivního myšlení, a vidí v něm dokonce předzvěst pozdějšího Kantova učení o věci o sobě.
Co je to Hydro
Hydra (latinsky Hydra) je v řecké mytologii obluda s hadím tělem a devíti dračími hlavami, dcera stohlavého obra Týfóna (latinsky Týfón) a Echidny (latinsky Echidna), napůl ženy, napůl hada. Hydra z řeckých mýtů přetrvává ve jméně nejdelšího souhvězdí.
Jak se dostat na ostrov Hydra
Pro dopravu na tento ostrov využijete kombinace levné letenky z Katovic do Athén, jízdenky na katamarán z Pirea na Hydru a hromadné dopravy v Athénách. Na příkladovém itineráři strávíme pět nocí na ostrově Hydra a dvě v Athénách v polovině června.
Jak se jmenoval bratr Promethea
Epimétheus je otcem Pyrrhy, pozdější manželky Deukalióna. Když jeho bratr Prométheus dal lidem oheň, ukradený bohům, lidé se od něho naučili různá řemesla i umění a žili šťastně, až se to bohům přestávalo líbit.
Kdo je Prométheus
Prométheus (řecky Προμηθέας) je podle řecké mytologie Titán, syn Titána Íapeta a Titánky Themis, nebo podle některých zdrojů Klymené – stvořitel člověka, kterému přinesl oheň, za což byl potrestán bohem Diem.