Jak ukotvit pergolu k domu?

Jak ukotvit pergolu k domu?

Jak správně ukotvit pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.
Archiv

Jak ukotvit pergolu do fasády

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.
Archiv

Jak ukotvit pergolu do betonu

Jak kotvit pergolu do betonu nebo dlažby Pro kotvení velmi tvrdého povrchu, jako je beton nebo například zámková dlažba, se používají speciální podlahové úchyty K301. Tyto úchyty mají tvar písmene U a pomocí hmoždinek se připevní k podkladu. Do „účka“ se pak zasadí pergolový sloupek.

Jak velká muze být pergola bez stavebního povolení

Je pro pergolu potřeba stavební povolení Stavební zákon v tomto mluví velmi jasně a pokud vaše pergola dle §103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m, není pro tuto stavbu nutné stavební povolení ani zrychlené řízení v podobě ohlášení stavby.

Jak hluboké základy pod pergolu

Vždy dodržujeme nezámrznou hloubku min. 800mm , v případě jílu jako zde raději více. Do betonu patří kamenivo štěrk 16-32 , 10-16 , písek 2-4 , cement a plastifikátor. Bez štěrku by to opravdu beton nebyl.

Jak ukotvit patky na pergolu

Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem

Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.

Jak zateplit pergolu

Při zateplení pergoly se využívají materiály z plachtoviny (PVC textilie) a v případě průhledných částí opláštění lze doporučit materiál Crystal flex (tzv. slídovitý povrch). Průhledný materiál je velice pevná cca 0,5 mm silná fólie, která se s plachtovinou spojuje horkovzdušným svařováním.

Jak ukotvit trám do zdi

Kotvení dřevěných trámů do zdiva

Vyberte si z naší nabídky trámovou botku, která bude odpovídat rozměrům trámu, jež chcete ukotvit. V jednotlivých otvorech stačí botku připevnit kvalitním spojovacím materiálem, např. vruty do dřeva s plochou hlavou, které nebudou vyčnívat nad povrch.

Jak daleko můžu postavit pergolu od plotu

V případě, že hodláte postavit pergolu, jejíž rozměry nepřesáhnou 25 metrů čtverečních, s výškou se vlezete do 5 metrů a stavbu umístíte alespoň 2 metry od hranice pozemku, vůbec ohlášení pergoly nemusíte řešit. Běžnou pergolu si tedy na zahradě můžete postavit prakticky bez úředních překážek.

Co lze postavit na ohlášku

Jde o takzvané ohlášení stavby, na základě kterého je možné od roku 2018 stavět a rekonstruovat téměř všechny rodinné domy. S ohlášením si vystačíte při realizaci domu pro bydlení a rekreaci, které bude mít maximálně dvě nadzemní podlaží s podkrovím a jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů.

Jak daleko od sebe krokve na pergolu

Používáme vodováhu a olovnici, aby sloupky i vazníky a krokve byly přesně svisle nebo vodorovně. U hoblovaného dřeva můžeme spoje zesílit vodovzdorným lepidlem. Sloupky mohou být od sebe vzdáleny až 2,7—3 m; čím je však vzdálenost mezi nimi větší, tím masivnější musí být jak sloupky, tak nosníky.

Co dát na zem pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Jak ukotvit patku

Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem

Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.

Jak uzavřít pergolu

Jako nejpraktičtější stínění pergol se v posledních letech osvědčují screenové rolety. Vyrábí se ze skelných nebo polyesterových vláken potažených vrstvou PVC, díky čemuž jsou velmi odolné a zvládnou silný vítr i vysoké teploty.

Jak upevnit trám na zeď

Kotvení dřevěných trámů do zdiva

Vyberte si z naší nabídky trámovou botku, která bude odpovídat rozměrům trámu, jež chcete ukotvit. V jednotlivých otvorech stačí botku připevnit kvalitním spojovacím materiálem, např. vruty do dřeva s plochou hlavou, které nebudou vyčnívat nad povrch.

Jak ukotvit trám

– Botka na upevnění trámů: Na upevnění trámů a sloupů ke stěnám použijeme botky, které zazdíme do stěny. K vystupující části upevňujeme botkou vruty svislé i vodorovné části konstrukce. Svislé a vodorovné trámy můžeme vzájemně spojovat také kotvami U.

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jak daleko musí být pergola od hranice pozemku

Jednou z podmínek, které musí jakékoliv stavby vždy splňovat, je odstup od sousedního pozemku alespoň 2 metry (je totiž žádoucí, aby byl stavebník schopen renovovat své dílo, aniž by k tomu musel zasáhnout do pozemku souseda – na což by právě 2 metry prostoru měly běžně stačit).

Jak daleko lze postavit dům od hranice pozemku

Začneme u odstupů od hranic pozemku. Výše uvedený zákon říká, že mezi rodinnými domy by měl být minimální odstup sedm metrů, při postavení plotu přesně v půlce to je 3,5 metru od zdi k němu. Od hranice pozemku je pak tato vzdálenost stanovena na 3 metry, stejně jako od komunikace.

Kdy lze stavbu postavit bez povolení

Stavební zákon nám říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujeme. Jde o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů a na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci.

Jaké stavby nevyžadují stavební povolení

Stavby, které nevyžadují povolení ani ohlášení

Chystáte-li se provést rekonstrukci menšího rozsahu, nebo na zahradě realizovat menší stavbu, na úřad vůbec nemusíte. Týká se to především staveb u rodinných domů se zastavěnou plochou do 25 m2 s jedním nadzemním podlažím a výškou maximálně 5 metrů.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak ukotvit krokve

V odborné literatuře bývá doporučováno i řešení pomocí ukotvené závitové tyče protažené rovnou jak cihlami, tak i přímo pozednicí a zafixování pozednice šroubem přes podložku.

Jak hluboko patky na pergolu

Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru.

Jak udělat podklad pod pergolu

Nejprve vytyčte půdorys pomocí provázku a kolíků, ve kterém vykopejte jámu hlubokou zhruba 30 cm. Tu vysypte štěrkovou drtí (ideálně vrstvou hrubého a jemného štěrku s pískem) do výšky cca 20 cm. Povrch upravte vibračním válcem nebo tzv. žábou.