Jak regulovat teplotu v udírně?
Jak snížit teplotu v udírně
Dřevo může mít podobu polínek, hoblin nebo pilin. Vlhkými pilinami lze také velmi dobře regulovat teplotu. Pokud potřebujeme teplotu v udírně snížit, přiložíme hrst vlhkých pilin, které utlumí hoření a zároveň vytvoří kouř.
Archiv
Jaká teplota má být v udírně
Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu. Výhodou uzení teplým a horkým kouřem je značné zkrácení doby uzení na několik hodin a větší šťavnatost masa.
Proč je maso z udírny tuhé
Špatná doba uzení
Při uzení horkým kouřem určitě dobu uzení nepřežeňte. Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Jaký teploměr do udírny
Ideální je digitální teploměr, který zvládne současně měřit teplotu uvnitř udírny a také přímo uvnitř masa. Na displeji si jednoduše navolíte, jaký druh masa udíte a teploměr vám sám poradí, jaká teplota je optimální. Pak už jen stačí počkat, až vás teploměr sám zvukovým signálem upozorní, že je maso hotové.
Jak udělat kouř v udírně
Studený kouř
Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.
Co znamená když udírna Dehtuje
Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.
Jak se udí studeným kouřem
Uzení metodou studeného kouře
Teplota studeného kouře se pohybuje v rozmezí 15 – 30 °C. Jedná se tedy takřka o sušení masa. Během procesu uzení se doporučuje také občas udírnu vyvětrat, abychom ještě více ochladili vzduch. Maso takovou přípravou ztratí přibližně 30 % své hmotnosti.
Kam umístit teploměr v udírně
likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..
Jak se udí maso
Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.
Jak dlouho udit na 80
Udírnu nastavte na 80 °C a uďte 8 hodin. Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C. Po uzení je možné bůček “dovařit” ve vodě při 70 °C max.
Jak Zaudit udírnu
Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.
Jak dlouho se udí klobásy studeným kouřem
Výrobky jsou suché a tak je možno oheň zasypat pilinami před tím namočenými do vody. Je to způsob regulace teploty v udírně, aby byla 20oC. Podle druhu masa a toho, co udíme trvá uzení 2-3 dny. To je velmi orientační údaj a vždy záleží na konkrétním výrobku.
Jak daleko topeniště k udírně
Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.
Jaké je nejlepší maso na uzení
Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.
Jak dlouho se udí klobásy
Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).
Kam umístit teplotní čidlo v udírně
likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..
Na jakou teplotu se udí klobásy
Nejčastěji se využívá následující postup. Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).
Jak osušit maso před uzením
Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.
Jak poznat že už je maso uzené
Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.
Jak často překládat maso na uzení
Maso vkládáme do láku při teplotě v jádru 4 °C. Takto naložené maso necháme odpočívat minimálně dva až tři týdny, avšak minimálně každý druhý den jej překládáme (obracíme v nálevu, aby se lák dostal do každé části masa). Doba naložení i zde záleží na druhu masa a použité soli.
Jak Osusit maso před uzením
Příprava masa před uzením:
pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven. v troubě necháme maso ještě prohřát dalších 50 minut na 70 °C při pootevřených dvířkách (v konvektomatu při otevřené klapce)