Jak se zapojuje proudový chránič?
Jak funguje a jak zapojit proudový chránič
Proudový chránič chrání zdraví i majetek
Funguje tak, že porovnává elektrický proud vtékající do obvodu s proudem, který z ně vytéká. V případě, že se tyto hodnoty liší o víc než povolenou hodnotu (tj. proud teče někam „bokem“), chránič obvod okamžitě odpojí.
Jak správně zapojit proudový chránič
Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.
Jak zapojit více proudových chráničů
Řazení proudových chráničů za sebe je možné. Výrobce ovšem doporučuje dodržet selektivitu. Při nedodržení selektivity dojde při vybavení "podružného" chrániče i k vybavení chraniče "hlavního", což je nežádoucí stav a nepřináší žádné výhody proti instalaci jednoho chránič "na všechno" (kromě vyšších nákladů).
Archiv
Jak zapnout proudový chránič
Pokud zůstal zapnutý postupně zapínejte jističe (za chráničem) až narazíte na jeden, který opět chránič vyhodí/vypne tento ponechte vypnutý a znovu zapněte chránič a pokračujte v zapínání jističů za tím, který vypnutí způsobil. Takto naleznete porouchanou část elektroinstalace.
Archiv
Kam se dává proudový chránič
Proudový chránič bývá umístěn společně s jističi v rozvodné skříni, kde je namontován na lištu. Do některých obvodů v elektroinstalaci se proudový chránič nezařazuje. Jsou to zejména samostatné obvody, kde jsou zapojeny mrazáky, lednice nebo výpočetní technika.
Jaký je rozdíl mezi jističem a proudovým chráničem
Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k tomu slouží elektrický jistič.
Kde se musí použít proudový chránič
Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.
Jak silný proudový chránič
Jestliže máte předřazené jištění 25A, potom byste měl použít chránič s In 40A. Použití chrániče s In 25A je špatně proto, že jistič s In 25A vám dovolí svoji jmenovitou hodnotu překročit minimálně 5x (char. B), kdežto u chrániče je 25A jeho jmenovitá hodnota silových kontaktů.
Jak obejít proudový chránič
Možným řešením problémům s nežádoucím vybavením proudového chrániče je jeho automatické zapnutí po tomto vybavení. Pro tento účel slouží motorový pohon s automatickou funkcí. Je-li jím chránič vybaven, dojde po určité době k pokusu o jeho opětovné zapnutí.
Kdy použít proudový chránič a kdy ne
Proudovými chrániči musíte podle aktuálně platných ČSN ochránit všechny zásuvky do 32 A a všechny světelné obvody (tedy nejen ty v koupelně, jak to platilo kdysi). To platí pro nové i rekonstruované elektroinstalace. Pokud máte v rozvodné skříňce málo místa, můžete použít proudové chrániče s nadproudovou ochranou.
Jak se projevuje vadný proudový chránič
Padání je nepravidelné, někdy i týden nic. Většinou to udělá při vytíženém provozu, někdy proudový chránič nelze nahodit a tak postupně odpojuji ze zásuvek spotřebiče a když toho odpojím více tak pak to nahodím.
Proč mi padá proudový chránič
Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne. Tímto tématem se podrobně zabýváme v blogovém článku o proudových chráničích.
Kdy vypadne proudový chránič
Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit.
Co může vyhazovat proudový chránič
Pokud vyhazuje proudový chránič, můžou být příčinou spínané zdroje (Počítače apod.) mají v sobě filtr, jehož vedlejším efektem je malý únik do PE vodiče. K vypadávání chrániče může dojít, když je takových zařízení příliš mnoho, nebo je v některém zařízení výše zmíněný filtr vadný.
Proč vybavuje proudový chránič
Tedy odpověď z hlediska principu a funkčnosti je velmi jednoduchá Proudový chránič vypnul, protože chybový proud chrániče teče jinam než má (typicky do země, buďto přímo ochranným vodičem, nebo nepřímo přes osobu, která vodiče dotkne.