Jak šít s Muselinem?

Jak šít s Muselinem?

Jak šít jemné látky

Při šití jemných látek často také vzniká problém při samotném šití na šicím stroji. Aby se vám šilo skutečně dobře, doporučuji pořídit speciální tenkou jehlu "microtex", která hladce projde mezi jemnými a nahusto tkanými nitěmi.

Jak se šije satén

Z látek jako je šifon nebo satén, je dělat klasický dvojitě složený šikmý proužek tak trochu peklo, takže používám jiný způsob, který je ale vhodný pouze pro tenké materiály, vzhledem k více vrstvám látky. Pro olemování používám proužek široký 5 cm, pokud jsou přídavky na švy obvyklých 1,5 centimetru.
Archiv

Jak Strihat mušelín

Stříháme tedy rovnou dvě vrstvy materiálu. Proto je potřeba si mušelín dobře vyrovnat. Přeložený střih umístíme kolmo po útku (pomáhala jsem si krejčovským metrem), přidržíme a rozevřeme, aby byly obě strany stejně položené. Přišpendlíme střih a než začneme stříhat, promyslíme si švové přídavky.
Archiv

Na co je vhodný mušelín

Mušelín je nejběžnější jako nebělená, nebo bílá látka, vyráběná z mykané bavlněné příze. Často se používá při výrobě vzorů pro oděvy, nebo záclony a opony, ovšem dá se použít i v čalounictví. Mušelín je prodyšný a je dobrou volbou pro oděvy v horkém, suchém klimatu.

Jak šít funkční úplet

Abychom si vlákna pleteniny (úpletu) neporušili a tím i zachovali pružnost látky, je potřeba používat speciální "kulaté" jehly (právě jersey nebo ball point), které svou kulatou špičkou nenaruší vlákna.

Jak zakončit úplet

Z lícové strany v místě švového přídavku prošijeme úplet dvojjehlou, který takto stabilizujeme. Stejný postup, ale našitý přeložený náplet šířky 4 cm (složený 2 cm). Skládaný šikmý proužek z úpletu někdy nazývaný skládaný na třetiny. Na rubovou stranu úpletu, položíme lícovou stranu proužku (šíře proužku 4 cm).

Jak se šije hedvábí

Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi. Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko. Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.

Co ušít že saténu

Využití saténu – na svadbu i na bežný deň

Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících. Je žádaný také při výrobě tašek, kostýmů nebo podšívek.

Jak prát mušelín

Mušelínové plenky doporučujeme prát v ruce ve studené vodě.

Pokud je nechcete prát ručně, můžete je hodit do pračky a spustit jemné praní maximálně na 40 °C. Pleny z mušelínu nesušte v sušičce ani se ho nesnažte bělit. Můžete je žehlit – opět ale na nižší stupeň.

Jak pracovat s Mušelínem

Mušelín jakožto zástupce jemných textilií vyžaduje (podobně jako třeba hedvábí) skutečně něžné zacházení. Mušelínové oblečení byste měli ideálně prát ručně ve studené vodě. Avšak ani pobyt v pračce, dodržíte-li teplotu 30 °C a použijete-li velmi šetrný a jemný prací prostředek, mu neublíží.

Jak Zehlit Muselin

Čím více ho budete využívat a prát, tím jemnější na dotek bude. Tento lehký materiál se doporučuje prát v ruce ve studené vodě, případně na jemné praní v pračce (40 stupňů). Mušelín nesušte v sušičce a ani ho nebělte. Plenu samozřejmě můžete vyžehlit, opět ale na nižší stupeň (110 stupňů).

Jak pečovat o mušelín

Mušelínové oblečení je ideální prát ručně ve studené vodě, avšak ani pobyt v pračce mu neublíží. Doporučujeme prát v sáčku na jemné prádlo. Oblečení perte vždy naruby maximálně na 30 stupňů za použití jemných pracích prostředků, otáčky snižte na minimum a nepřeplňujte buben pračky.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Co je pružný steh

Pružný steh

Používá se pro šití pletenin, nekrčí se u něj materiál. Používejte se strečovou jehlou a kvalitní nití.

Jak udělat Naplet

Náplet:Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.

Co je rolovací steh

Třínitným ROLOVANÝM stehem pak vykouzlíte okrasný lem, který se může i vlnit. Tento steh se používá především na obšití pružných materiálů jako jsou praktické šátky pro holčičky, noční košilky, sukýnky a sukně, rukávy u triček, šaty, volány a další romantické oděvy.

Co se šije z viskózy

Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.

Jak se pozná pravé hedvábí

Přírodní hedvábí je sice citlivé na teplo, ale hoří špatně. Při vložení do plamene se neochotně rozhoří a jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou lze však rozmáčknout prsty. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy.

Jakou jehlu na satén

Základem je hodně špendlit, stehovat, pečlivě rozžehlovat. Jehly universal 70-80. Řezací kolečko je na klouzavé materiály lepší než stříhání nůžkami a lépe se vám bude pracovat na koberci nebo jiném neklouzavém povrchu.

Jak šít síťovinu

Síť neboli krajku, odborněji řečeno krajkovinu, můžete šít klasickými jehlami universal nebo dvojitou jehlou (vel. 70/10–80/12) nebo pomocí overlocku. Po sešití látky doporučujeme použít teflonovou nebo kráčející patku. Délka stehu: 1.5–2.5 mm, nižší napětí nití.

Jak se pere Muselin

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Jak se starat o mušelín

Pečujte o mušelín jemně a šetrně

Mušelínové oblečení byste měli ideálně prát ručně ve studené vodě. Avšak ani pobyt v pračce, dodržíte-li teplotu 30 °C a použijete-li velmi šetrný a jemný prací prostředek, mu neublíží.

Jak prát Muselin

Mušelínové plenky doporučujeme prát v ruce ve studené vodě.

Pokud je nechcete prát ručně, můžete je hodit do pračky a spustit jemné praní maximálně na 40 °C. Pleny z mušelínu nesušte v sušičce ani se ho nesnažte bělit. Můžete je žehlit – opět ale na nižší stupeň.

Co dělat když šicí stroj nebere spodní nit

pokud Vám nebere spodní nit, může to být otočená či ohnutá jehla, pokud Vám při druhé otočce zůstane horní nit dole a sekne se do chapače, znamená to problém s horní nití, buď je špatně navlečená- není v niťové páce, nebo není dobře napnutá- malé napětí v napínači, nebo vůbec nit neprochází napínačem a není bržděna.

Proč nešije šicí stroj

Může tam být usazený textilní prach nebo kousíček nitě a už může způsobovat problém. – Důležitá je také kontrola voliče napětí nitě. Optimální napětí je nastavení mezi 3 – 5, pokud máte nastavené nižší, už víme, kde nastal problém. – A naposled doporučuji vyměnit jehlu.