Kdy stříhat Dlužichu?

Kdy stříhat Dlužichu?

Jak se pěstuje Dlužicha

Dlužichy nejlépe porostou v polostínu, vydrží i na slunci, ale na úpalu vadnou. Půdu vyžadují vlhkou, kyprou, bohatou na humus. V takové nejbohatěji pokvetou, přihnojování kompostem je pro ně nejlepší vzpruhou. Ztlustlé oddenky – rhizomy – se rozrůstají jen kousek pod povrchem půdy, někdy vystupují i nad něj.

Jak zazimovat Dluzichu

Do zimy většina listů zmizí, ale na jaře se znovu rozrostou. Dlužichy se využívají ke skupinové výsadbě, kde kombinujeme různé barvy. Zazimujeme je zakrytím tak, že na záhony nahrneme listí, či je zakryjeme chvojím apod. Starší rostliny zmlazujeme tak, že je dělíme a přesazujeme, a to přibližně po 4-5 letech.

Jak Mnozit Dluzichy

Dlužicha je rostlina, která se snadno množí. Můžete ji rozmnožovat pomocí semen nebo dělením trsů. Dělení trsů je nejčastější a nejjednodušší způsob rozmnožování. Stačí vykopat trs a rozdělit ho na menší části, které můžete přesadit na nová místa v zahradě.

Jak se starat o trvalky

Po výsadbě jim proto dopřejte zálivku jednou až dvakrát týdně, vždy je lepší méně často, ale větší dávkou vody – nejlépe 10-20 litrů na metr čtvereční. Voda se při tomto způsobu zalévání dostane hlouběji a rostliny, které se za ní vydají, vytvoří hlubší kořeny a budou obecně odolnější.

Jak omladit Dlužichu

Péče o dlužichy

Vlhkost je dobré, ale přemokření rostlina nemá ráda. V létě rostlinu přihnojujte hnojivem, které se prodává na rajčata. Na podzim odstraňte staré listy. Po asi pěti letech můžete rostlinu omladit tak, že z ní oddělíte několik částí – ty pak lze zasadit na jiném místě.

Jaké trvalky do stínu

Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.

Čím zakrýt rostliny na zimu

Jako izolace poslouží zemina, listí i netkané textilie. Pro ochranu rostlin před chladem nikdy nepoužívejte neprodyšné igelitové fólie. Jednak se pod nimi mohou rostliny za slunných dnů i v zimě přehřát a zapařit, jednak se pod nimi udržuje po celou zimu příliš vysoká vlhkost a rostliny mohou zahnívat.

Kam zasadit Dluzichu

Dlužichy se smíří téměř s jakoukoli půdou, nejraději však mají půdy spíše těžší, ale dobře propustné, které nevysychají, ale nejsou ani příliš mokré. A pokud je půda i dobře zásobena živinami, máme vyhráno. Obzvláště výrazněji zbarvené kultivary mají rády půdu s vyšším podílem humusu.

Kdy se stříhají trvalky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Kdy stříhat Čechravu

Nejen trávy, jejichž suchá stébla a květenství zahradu zdobí přes zimu, se stříhají až na jaře. Platí to také pro trvalky, které kvetou na podzim a stonky tak chrání citlivé srdéčko. K takovým druhům patří například rozchodníky, podzimní sasanky, chryzantémy, ale také třapatky, sápy a čechravy.

Jaké Trvalky do stínu

Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co sázet do stínu

Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)

Co dát do venkovního květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Jak chránit sazenice před mrazem

Zeleninu a rostlinky, které máte v záhonech či na skalkách, můžeme jednoduše přikrýt folií nebo netkanou textilií. Další možností je ochrana jednotlivých kusů. Stačí je přikrýt půlkami pet lahví, sklenicemi nebo lepenkovými či papírovými krabicemi.

Jak vypadá Dlužicha

Dlužichy nakvétají už počátkem léta. Drobné zvonečkovité kvítky se shlukují do vysokých vzdušných lat či hroznů. Bílá, krémová, citronově zelená a narůžovělá řídká květenství výrazně zabarvených a panašovaných druhů hrají až druhé housle. Kultivary s hustým a šarlatově červeným květenstvím se hodí především k řezu.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Kdy stříháme

Optimální dobou je jaro, před vyrašením prvních pupenů. V tuto dobu je strom stále bezlistý, tudíž dobře uvidíte na to, co potřebuje zkrátit a čeho se úplně zbavit. Pakliže na jaře nestíháte, můžete řez oddálit na červen/červenec, případně na dobu po sklizni.

Jak a kdy zastřihnout trvalky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Jaké bylinky do stínu

pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Co dělat když zmrznou rajčata

U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií. Je prodyšná a můžete ji tedy na záhonu nechat i několik dní, dokud nebezpečí mrazíků neodezní," radí mělničtí.

Čím zakrýt rostliny před mrazem

Netkaná textilie

Netkanou textilií můžete zakrýt celé záhony, nebo jen části rostlin, to je jen a jen na vás. Textilii jednoduše natáhnete a napnete přes požadovanou rostlinu či rostliny a po krajích ji upevníte kotvícími kolíky, kameny nebo jiným pevným materiálem, aby v zimě neulétla.

Jak pěstovat Čechravu

Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.