Jak lze rozdělit majetek mezi děti?
Jak se dělí dědictví
Dědictví se dělí mezi jednotlivé dědice, kterými můžou být fyzické osoby, právnické osoby nebo stát. Podle zákona jsou definovány skupiny, které určují posloupnost dědění. Děti, manžel, manželka: Tyto osoby dědí rovným dílem, v případě, že některé z dětí nemůže dědictví převzít, dědictví připadá jeho potomkům.
Archiv
Jaký podíl dědí manželka
Při vypořádání společného jmění manželů v rámci dědického řízení by tedy Vaše manželka získala polovinu majetku, který ke dni Vaší smrti tvořil součást společného jmění manželů, tedy i polovinu předmětného rodinného domu.
Jak se rozděluje dědictví závěť
V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. Nejsou-li podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné. Zůstavitel může závětí zřídit nadaci. Závěť nesmí obsahovat podmínky, s výjimkou započtení darování dědici na dědický podíl.
Archiv
Kdo dědí jako první
První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého. Pokud některé z dětí zemřelo a má potomky, pak v první dědické třídě dědí potomci tohoto dítěte, tj. vnuci zemřelého. Pokud zemřelý neměl manžela nebo registrovaného partnera, dědí vše potomci zemřelého.
Archiv
Na co má nárok nepominutelný dědic
Nepominutelní dědici mají nárok na povinný podíl z pozůstalosti. Nepominutelnými dědici jsou potomci zůstavitele, a pokud tito nedědí, pak jsou nepominutelnými dědici potomci potomků zůstavitele, tj. vnoučata zůstavitele. Nyní přejděme ke vzorovému přikladu, v němž má otec dva syny – Stanislava a Adama.
Kdy je závěť neplatná
Absolutní neplatnost závěti
nedostatek náležitosti právního úkonu, nedostatek způsobilosti zůstavitele k právním úkonům, pro nezpůsobilost zůstavitele k tomuto právnímu úkonu z důvodu duševní poruchy, pro rozpor se zákonem nebo dobrými mravy.
Na co si dát pozor při dědickém řízení
Na co si dát pozor Pokud dědic příjme svůj dědický podíl, nedědí jen majetek, ale také dluhy. Jmění zůstavitele může být předlužené. Proto má dědic možnost dědictví odmítnout, to však může učinit pouze do měsíce od vyrozumění notářem.
Kdo platí notáře při dědictví
Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.
Kdo může sepsat závěť
Kdo může sepsat závěť Závěť může sepsat každý, kdo je svéprávný a způsobilý k právnímu jednání. Musí být také starší 15 let. Pokud zůstavitel není plnoletý (15 – 17 let), je třeba závěť sepsat formou veřejné listiny u notáře, viz.
Kdy se započítává dar do dědictví
Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.
Jak odmítnout dědictví
Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu. Dědictví lze odmítnout do 1 měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí. Má-li dědic bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví 3 měsíce.
Co to je privilegovaná závěť
Formy závěti
Tato nová forma závěti, tzv. privilegovaná závěť je určena pro osoby, které se díky nějaké události (např. živelné pohromy, války apod.) nacházejí v situaci, kdy jsou v ohrožení života a nemohou využít tradiční formy pro pořízení závěti.
Který notář řeší dědictví
Dobrý den, dědictví obvykle projednává notář v zemi, kde měl zemřelý poslední obvyklý pobyt. Jestliže zemřelý pobýval v České republice, pak se konkrétní notář určí podle místa trvalého pobytu zemřelého. Notáře k projednání dědictví vždy jmenuje okresní soud, rovněž podle obvodu, v němž měl zemřelý trvalý pobyt.
Jaká je daň z dědictví
Dědická daň je u nás zrušena od roku 2014. Nutno však podotknout, že tuto daň pohltila daň z příjmů, a pokud nabydete nemovitost formou dědictví, jedná se o tzv. bezúplatný příjem dle § 10 odst. 2 zákona o daních z příjmů a od daně jste osvobozeni.
Jak odkázat majetek
Závěť má přednost před děděním ze zákona. Dává vám možnost odkázat majetek podle vaší vůle. Můžete např. určit podíl na pozůstalosti zlomkem, procentem nebo rozdělit celý svůj majetek mezi jednotlivé dědice tím způsobem, že jim přidělíte jednotlivé věci ze svého majetku.
Co je lepší dědictví nebo darovací smlouva
Z finančního hlediska vychází pro osoby osvobozené od daně darovací (daně z bezúplatného příjmu) lépe darování nemovitosti než dědictví, neboť se notáři platí stanovená procenta z hodnoty majetku v dědictví – viz např.
Kdo dědí při odmítnutí dědictví
Smlouva vyžaduje formu veřejné listiny a práva a povinnosti z ní mohou být zrušeny, pokud strany dodrží písemnou formu. Po smrti zůstavitele má dědic právo dědictví odmítnout. Odmítne-li dědic dědictví, hledí se na něho, jako by dědictví nikdy nenabyl.
V jakém věku sepsat závěť
Závěť může sepsat každý, kdo je svéprávný a způsobilý k právnímu jednání. Musí být také starší 15 let. Pokud zůstavitel není plnoletý (15 – 17 let), je třeba závěť sepsat formou veřejné listiny u notáře, viz.
Jak dlouho trvá vyplácení dědictví
– Vypořádání penzijního připojištění na základě usnesení provedeme zpravidla do jednoho měsíce. Podle zákona však mají penzijní společnosti na výplatu až tři měsíce od podání žádosti.
Kdy se neplatí dědická daň
Dědická daň je od roku 2014 zrušena. Daň z nabytí nemovitosti je od roku 2020 zrušena. Danění příjmů a zisku z prodeje nemovitosti, kterou jste získali dědictvím nebo jinak, se řídí daní z příjmů. Ta je 15 % a každoročně ji řešíte v rámci daňového přiznání.
Kdy nelze odmítnout dědictví
Dědictví lze odmítnout do 1 měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí. Má-li dědic bydliště v zahraničí, činí lhůta k odmítnutí dědictví 3 měsíce. Jsou-li pro to důležité důvody, soud dědici lhůtu k odmítnutí dědictví přiměřeně prodlouží.
Kdo nesmí být Že závěti vynechat
Do závěti můžete napsat nejen fyzickou osobu, ale i právnickou, například nějakou společnost či nadaci. Neurčíte-li v závěti přesné podíly, například peníze na účtu sousedovi a dům sestřenici, platí, že dostanou všichni stejně. Nesmíte však vynechat své děti. Ty budou dědit i v případě, že na ně v závěti "zapomenete".
Co se platí při dědictví
Odměna notáře se dále odvíjí od hodnoty dědictví:
Z prvních 500 000 Kč se platí poplatek 2% (minimálně 2000 Kč) Z částky nad 500 000 Kč do 1 000 000 Kč se platí 0,9% Z částky nad 1 000 000 Kč do 3 000 000 Kč se platí 0,5% Z částky nad 3 000 000 Kč do 20 000 000 Kč se platí 0,1%