Jak dlouho se vyplácí bolestné?

Jak dlouho se vyplácí bolestné?

Jak dlouho trvá vyplácení bolestného

Náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost by Vám měl zaměstnavatel proplatit nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na náhradu mzdy. Bolestné by Vám mělo být vyplaceno po ukončení léčby a uplatnění u zaměstnavatele.
Archiv

Jak dlouho trva vyplaceni úrazu

Zpravidla během 5 dní od doložení veškerých dokumentů, nejpozději pak do 3 měsíců od nahlášení pojistné události.
Archiv

Kdy vzniká nárok na bolestné

Když utrpíte pracovní úraz se zraněním, pak vzniká obvykle právo na odškodnění bolestného. Čím závažnější zranění zaměstnanec utrpí pracovním úrazem, tím vyšší je zpravidla odškodnění bolestného.

Kdy musí být sepsán záznam o úrazu

Záznam o úrazu (467.74 kB) (vzor je příloha č. 1 k nařízení vlády č. 201/2010 Sb.) vyhotovuje zaměstnavatel úrazem postiženého zaměstnance neprodleně, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl.

Jak se vyplácí bolestné

Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění

Výše odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění se stanoví na základě bodového ohodnocení stanoveného v lékařském posudku. Ošetřující lékař vystavuje posudek o bolestném, ve kterém je bolestné i ztížení společenského uplatnění hodnoceno body.

Na co mám nárok při pracovním úrazu

V případě vzniku pracovního úrazu máte nárok na následující náhrady škody:pracovní úraz bolestné;ztráta na výdělku po dobu nebo po skončení pracovní neschopnosti;ztížení společenského uplatnění;náklady spojené s léčením úrazu;hmotná náhrady škody.

Kdo vyplácí bolestné

Případné odškodnění za pracovní úraz či nemoc z povolání pak pojišťovny proplácí zaměstnavateli, nikoliv přímo zaměstnanci. K odškodnění zaměstnance je zodpovědný zaměstnavatel.

Kdo platí bolestné

Každý zaměstnavatel, který zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance, musí být pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání ze zákona pojištěn. Případné odškodnění za pracovní úraz či nemoc z povolání pak pojišťovny proplácí zaměstnavateli, nikoliv přímo zaměstnanci.

Kdo určuje výši bolestného

Kdo určuje výši bolestného Nejčastěji bolestné spočítá ošetřující lékař nebo lékař pojišťovny. Poškození se tím vystavují riziku, že nedojde ke správnému určení jejich nároků, případně budou nároky vyhodnocovány ve prospěch pojišťovny.

Kdo sepisuje záznam o pracovním úrazu

Záznam o úrazu zaměstnavatel sepisuje bezprostředně po úraze, nejpozději však do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl. Shrnují se v něm výsledky šetření každého úrazu, které musí být zahájeno hned po úrazu, jakmile se zaměstnavatel o něm dozví.

Na co má zaměstnanec nárok při pracovním úrazu

Zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, má právo na to, aby mu zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, poskytl náhradu zejména za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, náhradu …

Kdo vyplácí mzdu při pracovním úrazu

Zaměstnavatel poskytne náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem a plnou výší náhrady mzdy nebo platu podle ust.

Kdo platí odškodnění

Odškodnění za pracovní úraz hradí zaměstnavatel v součinnosti se svou pojišťovnou.

Jak se postup při pracovním úrazu

Zaměstnanec je povinen svůj pracovní úraz bezodkladně oznámit svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci, pokud mu to zdravotní stav dovolí. Pokud je zaměstnanec svědkem pracovního úrazu jiného zaměstnance či úrazu jiné fyzické osoby, má povinnost tuto skutečnost také oznámit a spolupracovat při objasňování příčin úrazu.

Kdo vypisuje Posudek o bolestném

posudek o bolestném může vyplnit i praktický lékař, případně je možné oslovit soudního znalce a nechat vypracovat znalecký posudek.

Jak se počítá bolestné

Podle této metodiky se doporučuje hodnotu bodu odvozovat od jednoho procenta hrubé měsíční nominální mzdy za kalendářní rok předcházející. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40.353,- Kč, tj. vznikla-li bolest v roce 2023, činí hodnota jednoho bodu bolestného 403,53 Kč.

Co delat v pripade pracovního úrazu

Stane-li se vám, jako zaměstnanci, pracovní úraz, a jste-li toho schopni, musíte to ihned a bezodkladně nahlásit svému nadřízenému. To platí i při sebemenším zranění, které nemusíte považovat za důležité. Zaměstnavatel má právo vás nechat okamžitě podrobit testu na alkohol a drogy.

Kdo stanoví bolestné

Odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění se stanoví tak, že ošetřující lékař určí bodové ohodnocení zranění nebo trvalého následku a určený počet bodů se vynásobí hodnotou jednoho bodu. Bodové ohodnocení pracovního úrazu v roce 2022 doporučujeme přenechat specializovanému znalci.