Co potřebují kdyz chci dát auto do depozitu?
Jak dát auto do depozitu
Na úřadě vyplníte žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel. Veškeré žádosti týkající se registru vozidel naleznete ke stažení na webových stránkách Ministerstva dopravy zde. Za auto v depozitu zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Úřad vám poté vystaví potvrzení o odevzdání značek do depozitu.
Archiv
Co je potřeba k uložení značek do depozitu
Jak uložit registrační značky do depozituobčanský průkaz,malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),velký technický průkaz,obě registrační značky vozidla,vyplněný formulář žádosti o dočasné vyřazení vozidla (lze vyplnit až na místě),prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci.
Archiv
Jak prepsat auto v depozitu
Převod vozidla uloženého v depozitu
Pokud máte vozidlo uložené v depozitu, můžete ho převést na nového majitele. Pro převod je třeba evidenční prohlídka nebo technická prohlídka ne starší než 1 rok. Značky zůstávají v depozitu úřadu, kde byly uloženy a nelze je vyzvednout jinde.
Jak dlouho může být auto v depozitu 2023
Auto lze vyřadit z provozu a značku vložit do depozitu na libovolně dlouhou dobu. Pokud doba uložení přesáhne 12 po sobě následujících kalendářních měsíců, je nezbytné na registru vozidel nahlásit, kde je vozidlo uloženo, tj. adresu kde se aktuálně nachází.
Co znamená dát auto do depozitu
Pokud jste vlastníkem vozidla, které nehodláte dočasně provozovat a nechcete za něj hradit povinné ručení, pak jedno z řešení je dočasné vyřazení vozidla z evidence (tedy uložení značek do depozitu). Dočasné vyřazení vozidla z registru vozidel se automaticky provádí na dobu dvanácti po sobě jdoucích měsíců.
Jak vyřadit auto z provozu
Majitel vozidla musí pro vyřízení zániku vozidla osobně navštívit úřad obce s rozšířenou působností a zde podat Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla. Vyřízení zániku vozidla je zdarma a bez poplatku. Teprve po ukončení registrace je možné zrušit povinné ručení u pojišťovny.
Jak funguje depozit SPZ
Vozidlo lze dočasně vyřadit z registru maximálně na 18 po sobě jdoucích měsíců (12 měsíců je řádných, o dalších 6 je nutno požádat). Za uložení registračních značek do depozitu zaplatíte poplatek 200 Kč. Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu je zpravidla možná vyřídit na počkání.
Co je potřeba k evidenční kontrole
Na evidenční kontrolu se samozřejmě musíte dostavit s vozidlem, které má být kontrolováno. Dále budete muset předložit dva dokumenty (originály, nikoliv kopie): Malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla) Velký technický průkaz vozidla.
Kdy zanikne auto v depozitu
Dočasné vyřazení vozu z provozu (depozit) je v první fázi na 12 měsíců. Poté je majitel vozu povinen úřadu sdělit adresu umístění a účel využití vozidla. Tím se depozit prodlužuje na dobu neurčitou. Depozit na dobu neurčitou teoreticky znamená, že značky v depozitu můžete mít navždy.
Jak odhlásit auto které už nemám
Máte-li ještě velký technický průkaz, můžete uzavřít už zmíněné krátkodobé povinné ručení. Když už nemáte ani auto, ani doklady, i tak můžete vůz z registru vozidel odhlásit. Úředníci s vámi zahájí správní řízení, kde do protokolu vysvětlíte, že vůz nemáte. Úředníci ho poté z registru vymažou.
Co je potreba na Odhlaseni vozidla
Dočasné vyřazení vozidla
Žádost o vyřazení vozidla budete muset zpravidla vyřídit osobně, a to na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Formulář žádosti vám poskytnou na úřadu, nebo můžete vyplnit tento vzor (vyplňujete pouze první stranu). Sebou na úřad si nezapomeňte vzít: malý techničák.
Kdo platí za přepis auta
Samotný přepis vozidla je zpoplatněn částkou 800 Kč, kterou platí prodávající, pokud není smluvně určeno jinak. K tomu si připočítejte poplatek za evidenční kontrolu na STK ve výši 400 Kč a případně ekologickou daň. Výše ekologické daně se odvíjí od emisní třídy vozidla.
Kdy není potřeba evidenční kontrola
Evidenční kontrola není povinná v případě, kdy se chce dosavadní provozovatel vozidla stát i vlastníkem (např. při ukončení leasingu). Evidenční kontrolu provádí stanice technické kontroly (STK) a lze ji absolvovat v kterékoliv této stanici bez ohledu na vaše bydliště.
Co potřebuji k Odhlaseni auta
Při trvalém vyřazení vozidla z provozu je nutné doložit:Velký technický průkaz.Malý technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla)Registrační značky (SPZ)Doklad o ekologické likvidaci.Občanský průkaz (nebo jiný doklad totožnosti)
Jak vyřadit auto z depozitu
Žadatel předloží:Osvědčení o registraci vozidla – část II. (velký technický průkaz).Platný doklad o povinném ručení (zelená karta).Plnou moc – zastupuje-li žadatel vlastníka vozidla.Správní poplatek 50,- Kč.Vyplněnou Žádost o ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu.
Co je potřeba při přepisu auta
Jaké dokumenty jsou potřeba k převodu vozidla:osobní doklady obou smluvních stran (popř.velký technický průkaz,malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),platná zelená karta,protokol o evidenční kontrole – na základě novelizace zákona č.uhrazený správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč.
Co je třeba udělat při koupi auta
K přepisu vozidla je nutné sebou mít:doklad totožnosti obou stran.úředně ověřenou plnou moc strany, která se přepisu neúčastnízelenou kartu jako doklad o sjednaném povinném ručeníkupní smlouvu.potvrzení o technické prohlídce vozidla (STK)vyplněný formulář žádosti o změnu vlastníka.velký technický průkaz.
Jak dlouho platí evidenční kontrola na auto
U evidenčních kontrol dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na 1 rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí mu nově do ledna roku 2024.
Kdo platí převod auta
Kdo platí přepis auta Zákon neukládá, zda má správní poplatek za přepis auta uhradit prodávající nebo kupující. Tudíž záleží na dohodě obou stran.
Kdo odpovídá za přepis auta
Prodávající odpovídá za přepis vozidla
Dalším zásadním krokem při prodeji vozidla je přepis vozidla na nového majitele, o který je nutné zažádat po podpisu kupní smlouvy, a to konkrétně do 10 pracovních dnů od jejího uzavření. Za splnění této povinnosti v dané lhůtě odpovídá prodávající.
Na co si dát pozor při koupi auta
Nejprve se udělejte statickou prohlídku, při které je třeba auto pořádně prolézt zvenku i zevnitř.Prověřte všechna čísla a papíry.Pořádně obejděte karoserii.Zkontrolujte provozní kapaliny.Důkladně prohlédněte interiér.Zkontrolujte elektroinstalaci.Poslechněte motor.
Jaká je záruka při koupi ojetého vozu
Pokud koupíte auto z autobazaru, tedy od obchodníka s ojetými auty, pak se na auto vztahuje záruka 24 měsíců na skryté vady. Zajímavé je pak stanovení prokazovací povinnosti – ta je do 6 měsíců od koupě na straně obchodníka.
Co je potřeba k převodu vozidla
Jaké dokumenty jsou potřeba k převodu vozidla:osobní doklady obou smluvních stran (popř.velký technický průkaz,malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),platná zelená karta,protokol o evidenční kontrole – na základě novelizace zákona č.uhrazený správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč.
Na co si dát pozor při přepisu auta
Při přepisu vozidla je obzvlášť potřeba si dát pozor na lhůtu k přepisu auta. Prodávající totiž ručí za to, že přepis vozidla proběhne do 10 dní od podepsání kupní smlouvy. Pokud tuto lhůtu nedodrží, hrozí mu pokuta až do 50 000 korun.
Co se musí udělat při koupi auta
Nový majitel auta má totiž povinnost do 10 dnů od nákupu navštívit registr vozidel. Přepis vozidla vyřídíte na kterémkoliv registru, bez ohledu na místo prodávajícího nebo kupujícího. U přepisu s vámi nemusí být nutně původní majitel, stačí, když s sebou budete mít podepsanou plnou moc.