Jak casto se schazi valná hromada?
Jak často se schází valná hromada
Povinností jednatele společnosti je svolat valnou hromadu minimálně jednou do roka. Valná hromada se musí konat nejpozději do šesti měsíců od posledního dne předešlého účetního období, obvykle se tak valná hromada koná do 30. 6., případně do 31. 12.
Archiv
Kdy se Svolava valna hromada
Valná hromada musí být svolána alespoň jednou ročně. Typicky se valná hromada svolává v první polovině kalendářního roku, aby mohli společníci schválit účetní závěrku za minulý kalendářní rok.
Co schvaluje valná hromada
Na valné hromadě se rozhoduje o nejpodstatnějších záležitostech společnosti (o schválení účetní závěrky, o volbě a odvolání členů orgánů společnosti, o změnách společenské smlouvy či stanov, o změnách výše základního kapitálu, o zrušení společnosti apod.)
Co dělá valná hromada
Valná hromada je nejvyšším orgánem v kapitálových obchodních společnostech (a.s., s.r.o.). Rozhoduje o nejdůležitějších záležitostech ve firmě a schází se obvykle alespoň jednou ročně.
Archiv
Co když společnost nemá jednatele
Soud však může na návrh, nebo i bez návrhu, společnost zrušit a nařídit její likvidaci! To se však týká pouze situace, kdy společnost nemá žádného jednatele. V takovém případě může soud jmenovat společnosti i opatrovníka, to je ale opatření rovněž dočasné a předpokládá, že společníci nového jednatele zvolí.
Kdo podepisuje valnou hromadu
Konání valné hromady
Valná hromada zvolí svého předsedu a zapisovatele. Jednatel je povinen zajistit vyhotovení zápisu z jednání valné hromady. Zápis podepisuje předseda valné hromady a zapisovatel.
Jak na valnou hromadu
Ve společnosti s ručením omezeným svolává valnou hromadu jednatel, případně kterýkoliv ze společníků. Valná hromada se svolává prostřednictvím písemné pozvánky, kterou účastníci musejí obdržet nejpozději 15 dnů před datem konání (30 dnů u a. s.).
Kdo řídí valnou hromadu
§ 188 odst. 1 z. o. k., podle něhož řídí valnou hromadu do doby zvolení předsedy svolatel (kým je zpravidla jednatel).
Kdy lze odvolat jednatele
Valná hromada (jediný společník) přitom nemusí své rozhodnutí o odvolání jednatele jakkoliv odůvodňovat, jednatele může odvolat z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu. Podmínkou pro to, aby bylo odvolání jednatele z funkce platné, je, aby o něm rozhodla valná hromada alespoň polovinou hlasů přítomných společníků.
Jak svolat valnou hromadu
Řádné svolání valné hromady
Pokud však společnost jednatele nemá, může ji svolat i kterýkoliv společník nebo dozorčí rada, pokud byla ustanovena. Valná hromada se vždy svolává písemnou pozvánkou, která musí být účastníkům doručena nejpozději 15 dní před konáním jednání.
Jak zorganizovat valnou hromadu
Řádné svolání valné hromady
Valná hromada se vždy svolává písemnou pozvánkou, která musí být účastníkům doručena nejpozději 15 dní před konáním jednání. Bude-li pozvánka odeslána např. e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem, bude dle našeho názoru dodržena požadovaná písemná forma.
Co musí obsahovat valná hromada
Pozvánka na valnou hromadu je oficiální dokument, a proto musí obsahovat příslušné náležitosti, mezi které patří:název a sídlo společnosti,datum, čas a místo konání,program valné hromady,návrh usnesení,podpis svolavatele.
Co musí obsahovat Valná hromada
Pozvánka na valnou hromadu je oficiální dokument, a proto musí obsahovat příslušné náležitosti, mezi které patří:název a sídlo společnosti,datum, čas a místo konání,program valné hromady,návrh usnesení,podpis svolavatele.
Kdy zaniká funkce jednatele
Jednatel je povinen dočasně plnit své povinnosti dané mu zákonem a po tuto dobu mu zůstávají zachována i všechna práva. Funkce zaniká až projednáním odstoupení jednatele na valné hromadě. Valná hromada konstatuje, že odstoupení bere na vědomí.
Jak rezignovat na funkci jednatele
Oznámení o odstoupení z funkce může jednatel učinit ústně přímo na valné hromadě nebo písemně zasláním oznámení o odstoupení valné hromadě, resp. společnosti. ZOK nestanoví pro takové oznámení požadavek písemné formy, nicméně lze ji z důvodu případných sporů rozhodně doporučit.
Kdo se musí účastnit valné hromady
U společnosti s ručením omezeným se může valné hromady účastnit ten, kdo má ve společnosti majetkový podíl. Jestliže má společnost pouze jednoho společníka (majitele), tak ten sám vytváří valnou hromadu.
Kdo vede valnou hromadu
Ve společnosti s ručením omezeným svolává valnou hromadu jednatel (nebo jednatelé) společnosti. Pokud však společnost z nějakého důvodu nemá jednatele, může ji svolat i kterýkoliv společník nebo dozorčí rada.
Kdo se může účastnit valné hromady
Valná hromada je nejdůležitější a největší orgán společnosti. Zpravidla se jí účastní všichni společníci, případně akcionáři. Na valné hromadě společně rozhodují o nejdůležitějších záležitostech firmy, jako je změna společenské smlouvy, schválení účetní uzávěrky nebo rozdělení zisku.