Co je to kryptografie?

Co je to kryptografie?

Co je to kryptologie

Kryptologie je věda, která se zabývá šifrováním ze všech úhlů pohledu. Jejími hlavními disciplínami jsou kryptografie a kryptoanalýza. Kryptografie studuje šifrovací algoritmy, kryptografické nástroje, hardwarové implementace šifrovacích algoritmů, kryptografické protokoly apod. Kryptoanalýza se zabývá luštěním šifer.
Archiv

Jak funguje kryptografie

Kryptografie s veřejným klíčem jako šifrovací nástroj

Tím je předání klíče, který se používá jak pro šifrování, tak i pro dešifrování. Odesláním tohoto klíče prostřednictvím nezabezpečeného připojení hrozí jeho vyzrazení třetím stranám, které si pak mohou přečíst všechny zprávy zašifrované tímto sdíleným klíčem.

Jaká je nevýhoda šifry

Nevýhody Caesarovy šifry

Hlavní nevýhodou je zranitelnost hrubou silou, kdy v případě anglické abecedy je pouze 26 různých klíčů (jedním z nich je i posun o nula znaků, kdy šifrovaný text se rovná otevřenému textu a není tedy potřeba nic dešifrovat).

Kdo luští šifry

Do historie kryptografie se zapsal i Julius Caesar vynalezením šifry, která byla pojmenována jako Caesarova šifra.

Jak zašifrovat číslo

Pokud chceme tuto šifru dešifrovat, musíme znát číselný klíč. Nad písmena přijmuté zprávy si napíšeme čísla od 1 do čísla stejně velkého, jako kolik znaků je dlouhé heslo. Při dešifrování pak píšeme písmena za sebou, tak aby čísla písmenům přiřazená měla stejná čísla jako je klíč.

Jak se luští šifry

Číslo před šipkou určuje, o kolik jsou písmena v abecedě posunuta. To znamená, že první písmeno je posunuté o 3 písmena, druhé o 8, až páté o 1 písmeno. Od šestého písmene se to opakuje až do konce zprávy. Šifruje se proti směru šipky, abychom zprávu mohli ve směru šipky luštit.

Jak funguje šifrování

Šifrování dat je proces, kterým se nezabezpečená elektronická data převádí za pomoci kryptografie na data šifrovaná, čitelná pouze pro majitele dešifrovacího klíče. Šifrování dat slouží k jejich ochraně proti nežádoucímu zjištění cizí osobou a uplatňuje se při ukládání dat i při jejich přenosu včetně telekomunikace.

Jak vyřešit šifru

Jak šifry řešit Pomůže šifrovací desatero.Prozkoumejte, co vše na ní je.Zkoušejte nejdřív jednodušší principy.Řekněte si jasně, co chcete vyzkoušet (jaký nápad) a rozumně dlouhou dobu s ním zkuste pracovat.Neupínejte se na jednu myšlenku.Brainstormujte.Buďte podezíraví.Nebuďte paranoidní.

Jak poznat šifru

Zevrubné pozorování Na šifře zpravidla bývá na první pohled něco vidět, šifra nějak vypadá. Než šifru začnete luštit, popište si její vzhled („středně dlouhý text vysázený proporčním písmem“, „tabulka s různě natočenými obrázky“, „změť barevných čtverečků“).

Jak udělat vlastní šifru

Jedna z nejjednodušších šifer místo písmen se do zprávy napíší čísla A=1 B=2 Jednotlivá čísla se oddělují středníkem. jiná možnost je čísla psát římskými čísly. Také je možnost čísla neoddělovat středníkem, ale potom se luštění značně zkomplikuje.

Jak rozšifrovat šifru

Šifrování je velmi jednoduché – jednoduše píšeme zprávu pozpátku, přitom si ale dáváme pozor na to, aby se písmeno Ch napsalo jako Ch a ne jako HC. Jak dešifrovat: Pokud chceme dešifrovat, prostě text přečteme pozpátku. Při čtení se možná bude takovýto text číst lépe, protože písmeno Ch zůstává touto šifrou nedotčeno.

Proč Šifrujeme

A právě proto zde máme šifrování: šifrování dat znamená, že původní data zakódujeme, abychom skryli význam textu, ale zároveň aby šlo data pomocí tajného klíče odkódovat. Šifrování umožňuje dvěma lidem (nebo počítačům!) sdílet soukromé informace přes otevřené sítě. Ilustrace hackera neschopného ukrást šifrovaná data.

Co je to end to end

Díky šifrování end-to-end nemůže zprávy, které si se svým protějškem vyměňujete, při přenosech mezi vašimi telefony číst nikdo jiný (ani Google, ani žádná třetí strana).

Jaký je rozdíl mezi kódem a šifrou

Zpátky k naší otázce: Jaký je rozdíl mezi kódem a šifrou Kódy jsou většinou založeny na sémantice, tedy významu, zatímco šifry jsou založeny na syntaxi, tedy zápisu, symbolech. Kódy se zapisují do kódovacích knih, zatímco šifry transformují jednotlivé symboly podle nějakého algoritmu.

Jak prolomit šifru

Prolomení šifry

Existují tři hlavní techniky, které by mohl použít: frekvenční analýza, původní text a útok hrubou silou.

Co to je kódování

Kódování znamená záznam informace pomocí pevně stanoveného kódu čili znakové sady, případně kódové tabulky. Někdy se slovo používá i pro zápis programu v nějakém programovacím jazyce.

Jak se Řeší Šifry

Leží-li před vámi nová šifra:Prozkoumejte, co vše na ní je.Zkoušejte nejdřív jednodušší principy.Řekněte si jasně, co chcete vyzkoušet (jaký nápad) a rozumně dlouhou dobu s ním zkuste pracovat.Neupínejte se na jednu myšlenku.Brainstormujte.Buďte podezíraví.Nebuďte paranoidní.

Co je to end-to-end

Díky šifrování end-to-end nemůže zprávy, které si se svým protějškem vyměňujete, při přenosech mezi vašimi telefony číst nikdo jiný (ani Google, ani žádná třetí strana).

Jak vypnout end-to-end šifrování

Otevřete Nastavení. Klepněte na Chaty > Zálohování chatů > Koncové šifrování záloh. Klepněte na Vypnout.

Jak zašifrovat WhatsApp

Otevřete Nastavení. Klepněte na Chaty > Zálohování chatů > Koncové šifrování záloh. Klepněte na Zapnout a řiďte se pokyny pro vytvoření nového hesla či klíče. Klepněte na Vytvořit a vyčkejte, až bude v aplikaci WhatsApp připravena záloha opatřená koncovým šifrováním.

Jak zašifrovat souradnice

Při šifrování pak píšeme místo písmen jejich souřadnice. Vždy nejdříve popis řádku a popis sloupce. První písmeno Z se nachází na souřadnicích V5, druhé písmeno E je na souřadnicích M5. Takto pokračujeme až do konce.

Jak dešifrovat šifru

Klíč: Šifrování probíhá stejně, nalezneme písmeno v horním řádku a napíšeme místo něj písmeno z odpovídajícího spodního řádku. Dešifrování probíhá opačným směrem — nalezneme písmeno ve spodním řádku a napíšeme místo něj písmeno z horního řádku.

Jak dešifrovat zprávu

Pokud chceme tuto šifru dešifrovat, musíme znát číselný klíč. Nad písmena přijmuté zprávy si napíšeme čísla od 1 do čísla stejně velkého, jako kolik znaků je dlouhé heslo. Při dešifrování pak píšeme písmena za sebou, tak aby čísla písmenům přiřazená měla stejná čísla jako je klíč.

Jak se dělá kódování

Obecně probíhá kódování tak, že výzkumník pročítá text a jednotlivým jeho částem (slovo, věta, řádek apod.) přiřazuje kódy. Jedná se tedy o proces, kdy jsou jednotlivé údaje v textu rozebrány, pojmenovány a nově poskládány na základě námi stanovených kódů.

Jak zjistit znakovou sadu

Využít můžeme tzv. Unicode Character Database, ve které lze nalézt převodní tabulky mezi Unicode a mnoha osmibitovými znakovými sadami.