Čím obalit květináč na zimu?
Čím zakrýt rostliny na zimu
Jako izolace poslouží zemina, listí i netkané textilie. Pro ochranu rostlin před chladem nikdy nepoužívejte neprodyšné igelitové fólie. Jednak se pod nimi mohou rostliny za slunných dnů i v zimě přehřát a zapařit, jednak se pod nimi udržuje po celou zimu příliš vysoká vlhkost a rostliny mohou zahnívat.
Archiv
Jak zabalit rostliny na zimu
Na rostlinu samotnou můžete navléci jutový pytel nebo ji zabalit do netkané textilie. Kromě toho zalijte všechny rostliny ještě jednou pečlivě, než je zabalíte do ochranných materiálů, jako je netkaná textilie. Ochráníte je tak před vysušením mrazem.
Jak zazimovat trvalky v květináči
Připravujeme trvalky v květináči na zimní období
Květináč vložíme do menší plastové přepravky. Na dno dáme vrstvu opadaného listí. Okolo se vejdou malé květináče s trvalkami. Mezi stěny přepravky a květináče soustředíme další opadané listí.
Jak zazimovat balkonové květiny
Balkonovky nesnášejí velké teplotní rozdíly, proto pokud byste k jejich zazimování chtěli využít přetopenou místnost bytu, rostliny do jara nevydrží. Rostliny je dobré z balkónu přenést odpoledne, kdy jsou ještě prohřáté sluncem a umístit je do světlé, vzdušné, suché a chladné místnosti s teplotou 5 až 15 °C.
Archiv
Co dát do venkovního květináče
Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby
Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.
Jak zazimovat květináče
Zazimovat květináč = dostatečně izolovat
Zároveň musíte nádoby dostatečně zaizolovat, aby rostlina přes zimu neuhynula kvůli suchu. Obalte květináč polystyrenem, bublinkovou fólií, alobalem nebo látkou.
Jak zabalit květináč
Obalení květináče folii
Květináč pečlivě obalíme ve stahovací folii. Předcházíme tím zbytečně rozsypané hlíně. Obalený květináč ještě zpevníme izolepou. U některých rostlin to jde hůře, proto s trochou rozsypané hlíny počítejte.
Čím obalit květináč
Absolutním hitem současného designu obalů na květináče je v současné době obal z dřevěných hranolů. A zřejmě díky tomu vám taky pěkně vyvětrají peněženku, zvláště, když jich potřebujete více. Vy si ale můžete z několika dřevěných hranolků odpovídající velikosti vytvořit za pár korun vlastní.
Jak zazimovat květiny
Na dno můžete dát například štěrk a do boků nádoby zase polystyren či geotextilii. Stačit bude ale také ochrana zvenku. Květináč klidně obalte netkanou textilií, již zmíněnou geotextilií, bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo jutou. Vrchní část substrátu můžete zamulčovat.
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak Prepravit květiny
Skladujte kytici v kbelíku naplněném vodou
Takto budou květiny dostatečně hydratované a mohou zůstat ve vzpřímené poloze. Mějte na paměti, že kbelík nechcete naplnit příliš velkým množstvím vody, což by mohlo vést k rozlití, pokud narazíte na nerovnost na silnici. Stačí ho naplnit jen tolik, abyste květiny navlhčili.
Jak převážet rostliny
Aby vaše rostliny vydržely celé stěhování, musíte je na cestu dobře připravit. Jednotlivé květináče zabalte do novin a horní část přelepte lepicí páskou. Tak budete mít jistotu, že substrát převezete i s rostlinou. Jednotlivé nádoby s květinami naskládejte do kartonové krabice, ve které je snadno přenesete do auta.
Jak vybrat obal na květináč
Obal by měl být tak velký, aby bylo vidět, zda rostlina nestojí ve vodě, která v něm zůstala po poslední zálivce. Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.
Jak zazimovat keře v květináči
Pokud nemůžete dřeviny v květináčích uložit do země, obalte nádoby třeba bublinkovou fólií v několika vrstvách (či jiným izolantem) a poté jutou (třeba jutový pytel). Poté rostliny přemístěte na chráněné místo, nenechte je v žádném případě stát na nechráněném stanovišti.
Kdy zazimovat rostliny
Pokud hrozí ojedinělý mráz a poté následuje zase pěkný týden, je možné rostliny pouze překrýt netkanou bílou textilií a ještě je nechat na terase. Po celosezonním kvetení si mnohé balkonovky samy řeknou, že je na čase odpočívat. Pokud opadá část listů a kvetení se silně zredukuje, je na zazimování pravý čas.
Jak zateplit květináče
Nejjednodušším řešením jsou termoizolační nádoby, do nichž se vkládá běžný květináč. Mohou být pouze z polystyrenu nebo z plastu či kovu s izolační vložkou. Další možnost zastupují truhlíky s termovložkou z pěnového polyuretanu s přepadem pro nadbytečnou vodu (například Vedex).
Čím vyplnit velký květináč
Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.
Jak udělat díru do květináče
Díry dělám pouze ze shora do těch špuntů, plním celé zeminou bez drenáže, nikdy se nic neucpalo. Do truhlíku vyvrtejte otvory z boky ve výšce těch špuntů. Přebytečná voda vyteče bokem a hladina bude ve výšce těch špuntů.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Jak prodloužit životnost řezaných květin
Květy vždy před vložením do vody seřízněte
Pokud si květiny kupujete, nebo jste je dostali darem, měli byste jednotlivé stonky před vložením do vody oříznout. Tento proces byste navíc měli opakovat po několika dnech. Díky prořezávání budou vaše květiny mnohem efektivněji pít vodu a zůstanou tak déle hydratované.
Co obsahuje výživa pro řezané květiny
Výživa obsahuje antibakteriální složku a výživovou složku, které zabraňují tomu, aby se voda skazila a dodávají květině potřebné živiny. Výživa není vhodná k cibulovinám jako jsou tulipány či narcisky. V případě použití výživy a pravidelné výměně vody Vám květiny určitě déle vydrží.
Co se nesmi dovazet do EU
Do EU není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry, jogurty, aj. V roce 2018 celní úřady nepustily do ČR téměř 1100 kg produktů živočišného původu.
Jak stěhovat květiny
Aby vaše rostliny vydržely celé stěhování, musíte je na cestu dobře připravit. Jednotlivé květináče zabalte do novin a horní část přelepte lepicí páskou. Tak budete mít jistotu, že substrát převezete i s rostlinou. Jednotlivé nádoby s květinami naskládejte do kartonové krabice, ve které je snadno přenesete do auta.
Jaký květináč je nejlepší
Lépe propustné jsou také květináče keramické a betonové. Plastové nádoby jsou naopak vhodnější pro rostliny vlhkomilné – plast lépe drží vlhkost a vy nebudete muset tolik zalévat.