Jak velký podvodní splávek?

Jak velký podvodní splávek?

Jaký podvodní splávek

Osobně při lovu s podvodním splávkem nejraději používám cejnky, plotice či tlouště v délce do 30 cm. Vhodnou nástrahou může však být i lín, okoun a další obvyklé druhy ryb.
Archiv

Jak chytat na podvodní splávek

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.
Archiv

Jak Napichnout rybu na Podvodni splávek

Při lovu s podvodním splávkem na tekoucích vodách nástražní rybu napichujeme tak, aby měla celou montáž „před sebou“. Pokud byste ji totiž nastražili naopak, tedy „zezadu“, pak by hrozilo, že by se vám celá montáž v proudu zamotala. Na stojatou vodu nepotřebujeme tak těžkou zátěž, protože by to bylo jednoduše zbytečné.
Archiv

Jak na sumce ze břehu

Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra). Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici.

Jak velký splávek

Velikost splávku je rozhodující pro délku náhozu a jemnost lovu. Pokud budeme lovit u břehu malé plotičky, použijeme logicky malý štíhlý splávek s nosností do 1 gramu. Naopak při chytání cejnů na větší hloubce a dále od břehu zvolíme větší štíhlý splávek se zátěží několik gramů.

Jak nahodit Podvodni splávek

Jednohák dáváme za hřbet ryby, trojhák necháme na volno, nebo zapíchneme do nocní dírky ryby. Vhodné zajistit gumovou zarážkou. Další možná variace na podvodní splávek, tento je 50 g, tichý, tedy bez kuliček, návazec s háčky na ryby velká 20 až 40 cm.

Jak lovit sumce na pijavice

Pokud seženeš pijavky tak použij dva háky nad sebou na jednom návazci,na každý minimálně pět kousků tak aby dohromady tvořily takový cop. Pochopitelně živé,jak se snaží plavat tak to vypadá dost lákavě. Splávek velký,normální průběžnou kačenu. Hloubku alespoň 20 nad dno,ty potvory se dokážou rychle zahrabat i s háčkem.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.

Na co se dá chytit sumec

Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.

Jak Napichnout Rybicku

První variantou je napíchnout rybičku za tlamku. Jak Háček protáhneme spodním, ale i vrchním pyskem, přičemž špičku háčku vyvedeme jednou z nozder. Toto nastražení patří k těm nejlepším.

Jak se chytá na těžko

Na položenou: když si chcete užít pohodu

Lov na položenou neboli na těžko patří mezi nejoblíbenější metody rybaření v českých vodách. A to hned z několika důvodů. Prvním z nich je klid a pohoda během lovu. Po nahození prut odložíte do stojanu, vypnete vlasec a dáte na něj zvukový signalizátor záběru nebo číhátko.

Jak navázat Bojku na sumce

Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině. Záběr někdy bývá razantní, jindy naopak nenápadný.

Jak Napichnout pijavici

Nastražení pijavic na háček

Pijavice se nastražuje, stejně jako například masní červi, kousíček do tkáně na jejich silnějším konci. Když pijavice nepřemluví žádnou rybu k záběru, lze je z háčku opatrně sundat a vrátit zpět do boxu a příště opět použít!

Jak sundat pijavice

Pokud na kůži najdete pijavici násilím ji neodrhujte. Mohlo by dojít, že část těla pijavice zůstane v kůži a mohla by způsobit zanícení. K odstranění pijavice použijte sůl nebo teplo (vysoušeč vlasů). Po odstranění pijavice ránu vyčistěte, vydezinfikujte a zalepte.

Kdy nejvíc berou sumci

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet. Pěkně se bude mrskat na dně a lákat tak sumce k záběru.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Jakou Kacenu na štiku

Náčiní k lovu štik

Prut na štiky volíme raději tvrdší. Podle zvolené rybolovné techniky, by měl mít délku 2,7 – 3,3 m a vrhací gramáž od 20 do 80 g. Prut používáme v kombinaci s vhodným smekacím navijákem s vlascem nebo pletenou šňůrou o pevnosti v tahu kolem 15 kg.

Kdy jít na štiky

Kdy a kde lovit štiku

Po zimních měsících je štika vyhladovělá a se stoupající teplotou vody a výskytem drobných rybek se její dravost stupňuje. Červen je tedy ideální pro lov štiky na přívlač.

Na co se nejlépe chytají ryby

Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.

Na co se nesmí chytat ryby

Zákaz používání škrkavek, sražené krve, mlékárenských kalů a podobných „chuťovek“ v současném Rybářském řádu sice nenajdeme, ale stejně bych neradil nikomu, aby se o něco podobného pokoušel. Také o krtonožku už ani nezavadíme a zákaz zmizel, rozhodně ale pozor na chráněné druhy živočichů!

Jak dlouho žije pijavka

Pijavice, stejně jako například žížaly, shromažďují oplozená vajíčka v opasku. Z opasku jsou poté vajíčka uvolněna v kokonu. Kokony vodních pijavic se nacházejí na vodních rostlinách a kamenech. Zatím není známo, jak dlouho žijí sladkovodní pijavice, pravděpodobně žijí několik let.

Jak vypadá pijavice

jsou bezobratlí živočichové, patřící do třídy kroužkovců. Mají jemně kroužkované, poněkud zploštělé tělo, které je na obou koncích opatřeno přísavkami. Pijavek je známo na 300 druhů ve velikostech od několika milimetrů až po patnáct centimetrů.