Co se masíruje koňovi aby se uvolnil?
Co je třeba masírovat koní aby se uvolnil
Masáž podle Lindy Tellington Jones je více zaměřena na psychiku koně. Pomocí jejích speciálních masážních hmatů se působí na psychiku koně a to hlavně ve smyslu uvolnění, relaxace a zvýšení psychické pohody. Tato masáž ovlivňuje významě psychiku koně a užívá se proto u koní lekavých.
Archiv
Jak se uvolní kůň
Úvodem každé hodiny si musí jezdec uvědomit, že kůň stál cca 20 – 22 hodin ve stáji. Musí se tedy uvolnit ze stájové strnulosti. Krokujeme nejméně 10, nejlépe 20 minut. Krokuje se zásadně na dlouhé otěži a nijak se koni nebrání v pohybu.
Jak uvolnit koní záda
Začneme od hrudníku, k vyklenutí kohoutku a přední části páteře a zatímco budeme hřbetní svaly v tomto vyklenutí protahovat, tak si kůň zároveň posiluje svaly břišní a do jisté míry pracuje i s hlubokými svaly, které se nacházejí podél páteře a pomáhají udržovat hřbetní vyklenutí a nesení jezdce.
Jak opracovat koně
To znamená vykrokování na volné otěži, postupné zkracování otěže, přechody krok – zastavení – krok, přechody krok – klus – krok, dovnitř plec a ustupování na holeň, pracovní piruety v kroku, vše prokládané kruhy, oblouky a změnami směru a pochopitelně pravidelnými pauzami na volné otěži.
Archiv
Jak masírovat koně
Postavíme se mírně čelem k hlavě koně, obě ruce položíme na hřbet koně, lehce pokrčíme a roztáhneme prsty od sebe. Masírujeme koně směrem od kohoutku k bedrům, tedy po směru svalových vláken. V druhé fázi se otočíme mírně k ocasu koně a v opačném směru hladíme zpět.
Kdy se uvolní kůň
Uvolňovat koně bychom měli vždy až ve chvíli, kdy je kůň již částečně zahřátý. Pokud máme koně z pastviny, obvykle to není žádný problém. Jestliže však máme koně ze stáje, tak by bylo vhodné jej chvíli povodit, případně lehce olonžovat – a to bez jakéhokoliv vyvázání – udělat pár přechodů, vykrokovat, vyklusat…
Jak sbalit koni hlavu
Taktem v lehkém klusu, častou změnou směru docílíte, aby se vám koník pomalu uvolňoval. Zapojte koni hlavu, protože opravdu koníka nebude bavit jezdit stále v jednom směru okolo jízdárny. Ale pozor! Vždy když měníte směr, změníte i vedoucí otěž a i pomůcky se mění.
Jak uvolnit koně na Lonži
Nejdříve necháme koně chodit v kroku, potom v klusu, následně provádíme přechody krok – klus – krok. Přechody mají být pozvolné, postupně prodlužovat a zkracovat kroky a měnit rychlost. Vhodné je často měnit směr. Poté lze s pokročilejším koněm i cválat a provádět časté přechody klus – cval – klus.
Kde koně masírovat
Masírujeme koně směrem od kohoutku k bedrům, tedy po směru svalových vláken. V druhé fázi se otočíme mírně k ocasu koně a v opačném směru hladíme zpět. Pohyb několikrát opakujeme s tím, že tlak můžeme trochu zvyšovat.
Jak dlouho může kůň ležet
Jak dlouho spí kůň Celková doba spánku činí u dospělých koní v součtu maximálně tři hodiny během jednoho dne. Lehčí spánek tvoří většinu této doby a koník při něm může stát na všech čtyřech. Žádný kůň však dlouhodobě nevydrží bez nezbytné dávky spaní vleže (celkem 1–2 hodiny za několik dní v krátkých epizodách).
Jak dlouho spí kůň
2,9 hodinKůň / Denní množství spánku (domácí)
Jak dát koni hlavu dolů
Kontakt s koňskou hubou je důležitější než pozice hlavy koně. Pokud má kůň hlavu dole, neznamená to nutně, že je na dobrém kontaktu. Jezdec by měl postupným pobíráním otěží, případně mírným přizvednutím ruky přimět koně ke žvýkání.
Jak na přilnutí
Na začátku ježdění krokujte koně na dlouhé otěži. Držte své lokty měkce „připojené" ke svým bokům (nesahejte koni po krku, když nic neděláte!), pomalu začněte sbírat a zkracovat otěže a ujistěte se, že po koni chcete, aby kráčel „do otěží".
Jak vyvázat koně na lonži
Po příchodu na jízdárnu postavte koně na pomyslný kruh a poodejděte do jeho středu, postupně prodlužujte délku lonže. V ruce by vám měly zbýt asi dvě „otočky“ pro případ, že by kůň zatáhl či se plašil. Jakmile budete připravení, uchopte lonž do té ruky, v kterém směru se bude kůň pohybovat.
Jak se udržet ve cvalu
V lehkém cvalu se posadíme do stehenního sedu a dáme si pozor na to, abychom neměli těžiště příliš vpředu, abychom nepadali na krk koně. Jezdec se drží koleny a holeně zůstávají přiloženy. Ruka musí jít s pohybem hlavy koně, ale čím je kůň přiježděnější, tím méně znatelný pohyb hlavy je.
Kdy spí kůň
Podle některých výzkumů je hluboký spánek vázán pouze na spánek v leže a nenastává během dne, ale nejčastěji mezi 1. a 5. hodinou. Délka spánku u dospělého koně je 3-7 hodin, mladší koně spí déle.
Co znamená když kůň živá
Uši do stran představují relaxaci, odpočinek. Většinou jsou doplněny uvolněným spodním pyskem, zíváním nebo odlehčenou a pokrčenou zadní končetinou. Koně nic neruší, cítí se v bezpečí a může v klidu odpočívat.
Jak odpočívá kůň
Koně jsou jiní. Přivřou oči, uvolní se a sníží hlavu, povolí pysky, svou váhu přenesou na přední nohy a jednu zadní uvolní tak, že si jí pokrčí a opřou kopyto špičkou o zem. Statický aparát. Koňské končetiny jsou vybaveny takzvaným statickým aparátem, který dokáže klouby uzamknout a nohy se tak samovolně nepokrčí.
Jak sbalit koni hlavu při ježdění
Taktem v lehkém klusu, častou změnou směru docílíte, aby se vám koník pomalu uvolňoval. Zapojte koni hlavu, protože opravdu koníka nebude bavit jezdit stále v jednom směru okolo jízdárny. Ale pozor! Vždy když měníte směr, změníte i vedoucí otěž a i pomůcky se mění.
Jak se mají správně držet otěže
Lokty rukou držících otěže se lehce dotýkají těla, pěsti svírající otěže jsou palcem otočené vzhůru. Předloktí a otěže tvoří přímku, nesmí být prověšená a jezdec cítí v rukou neustálý kontakt s koněm.
Jak se zatáčí na koni
Pamatujte, že kůň se vždy zatáčí vnější otěží, nikoli vnitřní, jak si mnoho lidí myslí. Pokud použijete pouze vnitřní otěž, kůň otočí hlavu dovnitř, plec mu vypadne ven a půjde pořád víceméně rovně. Vnější otěží vytváříte jakousi „bariéru“, přes kterou nemůže kůň jít.
Jak snížit koni hlavu
Možností, jak koni snížit krk, je celá řada; od nejrůznějších pomocných otěží, přes ježdění s velmi nízce drženýma rukama, různé protahování udidla, naučení koně snížit hlavu na určitý signál, až po snahu přimět ho aktivně vyšlapovat odzadu a krk snížit jako reakci na vzniklý kmih.
Jak naučit koně chodit na lonži
Tipy pro lonžování
Po příchodu na jízdárnu postavte koně na pomyslný kruh a poodejděte do jeho středu, postupně prodlužujte délku lonže. V ruce by vám měly zbýt asi dvě „otočky“ pro případ, že by kůň zatáhl či se plašil. Jakmile budete připravení, uchopte lonž do té ruky, v kterém směru se bude kůň pohybovat.
Jak Lonzovat koně
Lonžování koně spočívá v tom, že se kůň kolem svého cvičitele pohybuje po kruhu na konci tzv. lonže (cca 8–10 m dlouhého lana s karabinou na konci). Jde o užitečný způsob výcviku koně i trenéra. Může sloužit ke zvykání si mladého koně na práci a povely, jako kondiční trénink a také k učení poslušnosti a obratnosti.
Jak se zastavuje kůň
Správné zastavení koně je takové, kdy kůň stojí na všech 4 končetinách rovnoměrně. Zastavení docílíme celou zádrží což znamená: koně pobízíme sedem i holení vpřed, zpevníme bedra a kříž a teprve následně začne ruka vydržovat koně v pohybu vpřed.