Co má být v rezervační smlouvě?
Co má obsahovat Rezervacni smlouva
Obsahuje především: Údaje o prodávajícím a kupujícím – celé jméno, rodné číslo, aktuální trvalý pobyt; u společností jejich sídlo, IČ a DIČ. Přesný popis prodávané nemovitosti – včetně pozemků, příslušenství, ale i veškeré právní zátěže (věcné břemeno, vedená exekuce).
Archiv
Jak funguje Rezervační smlouva
Rezervační smlouva se uzavírá mezi vámi a realitní kanceláří. Jejím cílem je rezervovat zájemci nemovitost na dobu, než dojde ke koupi. Kupující tak získá čas na všechny náležitosti potřebné ke koupi nemovitosti, většinou se v tomto čase řeší kupní smlouva, schválení hypotečního úvěru a podobně.
Jak funguje rezervacni poplatek
Jedná se o složení určité finanční částky jako zálohy na kupní cenu a případně jako smluvní pokuta, pokud do určité doby zájemce neuzavře s prodávajícím kupní smlouvu. Výše rezervačního poplatku se pohybuje mezi 3 – 5 % (při spolupráci s realitkou se často jedná právě o výši provize).
Archiv
Kdo podepisuje rezervační smlouvu
Kdo podepisuje rezervační smlouvu
V praxi se objevují dvě varianty rezervačních smluv: trojstranná (uzavřená mezi kupujícím, prodávajícím a realitní kanceláří), dvoustranná (uzavřená mezi kupujícím a realitní kanceláří).
Archiv
Kdy se podepisuje rezervační smlouva
Kdy podepsat rezervační smlouvu Rezervační smlouvu doporučujeme podepsat v okamžiku, kdy si je kupující koupí nemovitosti jistý. Ve většině případů (dle konkrétního znění rezervační smlouvy) totiž kupující přijde o rezervační poplatek, pokud se po podpisu rezervační smlouvy rozhodne nemovitost nekoupit.
Na co si dát pozor při jednání s realitní kanceláří
5 triků realitních kanceláří, na které si dát pozorFalešný kupec. Patří asi mezi nejčastější triky.Příslib nerealizovatelné prodejní ceny.Časový nátlak.Nekompetentnost k podpisu.Zákeřné všeobecné obchodní podmínky.
Jak dlouho trvá Rezervační smlouva
Rezervační smlouva se uzavírá s cílem rezervovat zájemci požadovanou nemovitost do doby, než bude sepsána kupní smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí a schválena hypotéka. Realitka přestane nabízet nemovitost dalším zájemcům, kupující se naopak zavazuje, že do sjednaného data uzavře kupní smlouvu.
Jak lze odstoupit od rezervační smlouvy
Pokud je zprostředkovatelská nebo rezervační smlouva uzavřena mimo obchodní prostor nebo sídlo realitní kanceláře popřípadě elektronicky, pak lze od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. V ojedinělých případech může být lhůta pro odstoupení až jeden rok a 14 dní.
Na co koukat při koupi bytu
8 věcí, na které si dát pozor při koupi bytuPrávní stav bytu.Technický stav bytu.Reálná velikost bytu.Poplatky, exekuce a dluhy.Rezervační smlouva.Rezervační poplatek.Kontrola smluvní dokumentace.Koupě družstevního bytu.
Jak probíhá prodej přes realitku
Jak probíhá prodej nemovitostiZkontroluje dokumenty z katastru nemovitostí Makléř ověří, zda vaše nemovitost není v exekuci a zda je bez zástavního práva.Připraví první smlouvu.Úschovou kupní ceny zaručí, že se peníze dostanou do správných rukou.Předloží kupní smlouvu k podpisu.Pomůže vám nemovitost předat.
Kdo uzavírá rezervační smlouvu
Rezervační smlouva je uzavírána mezi prodávajícím a kupujícím a předchází samotné kupní smlouvě. Většinou je však do prodeje zapojen i realitní makléř zastupující určitou realitní kancelář. Ten je v přímém kontaktu s kupujícím a má na starosti veškeré formality včetně zajištění rezervační smlouvy.
Co je to rezervační smlouva
Hlavní smysl rezervační smlouvy, jak napovídá její název, je rezervovat nemovitost kupujícímu. Ve správně postavené rezervační smlouvě se prodávající zavazuje, že prodá nemovitost za stanovených podmínek kupujícímu a kupující se zavazuje, že za stanovených podmínek nemovitost koupí.
Jak se vyvázat ze smlouvy
Co říká zákon Podle ust. § 50a občanského zákoníku se účastníci mohou písemně zavázat, že do dohodnuté doby uzavřou smlouvu; musí se však přitom dohodnout o jejích podstatných náležitostech (odst. 1).
Na co se zeptat při koupi domu
Na co se zeptat během osobní prohlídky nemovitostiV jakém stavu je elektroinstalace a kdy byly naposledy dělány rozvodyJak jsou udělány rozvody vodyJaké jsou přibližné náklady na vytápěníJaká je výše rezervačního poplatkuJací jsou sousedéJe zde dobré připojení k internetu
Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
Na co si dát pozor při koupi domu a bytuKoupě domu je velký závazek často na celý život. Nemalá investice do špatné nemovitosti se vám může pěkně vymstít.Špatný technický stav domu.Právní vady.Nevyhovující okolíNedoplatky a pokuty.Nespolehliví sousedéNevýhodná družstevní smlouva.
Kdy se nejlépe prodávají nemovitostí
Zájem je největší v pondělí, úterý a středu, pak už každým dnem klesá a nejméně zájemci hledají v neděli. Tedy ideální je začít inzerci v pondělí ráno, pak získáte nejvíce zájemců od prvního dne. Kromě měsíce a dne nabízení, svou roli hraje i v jakém roce se nemovitost rozhodneme prodat.
Jak dlouho trvá koupě domů
Připravte se na to, že minimálně 3 měsíce, ale může se protáhnout i na rok. I kdyby se pro koupi rozhodl hned první zájemce, budete si nějaký čas vyměňovat a připomínkovat smlouvy. Často se čeká, než si kupující vyřídí úvěr.
Jak Vypovedet rezervacni smlouvu
Pokud je zprostředkovatelská nebo rezervační smlouva uzavřena mimo obchodní prostor nebo sídlo realitní kanceláře popřípadě elektronicky, pak lze od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. V ojedinělých případech může být lhůta pro odstoupení až jeden rok a 14 dní.
Co musí obsahovat vypoved smlouvy
Výpověď musí být písemná a obsahovat kromě identifikace smluvních stran (zaměstnanec a zaměstnavatel), pracovněprávního vztahu a výpovědní lhůty také jasně definovaný důvod výpovědi. Jestli pracovní smlouvu vypovídá zaměstnanec, není povinen důvod svého rozhodnutí uvádět.
Co musím udělat po koupi domu
Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.
Na co se ptát při prohlídce
Přečtěte si, na jaké základní body se během prohlídky domu či bytu zeptat, abyste na nic důležitého nezapomněli.Kolik vlastně byt či dům doopravdy měříJakou mám jistotu, že údaje na papíře odpovídají skutečnostiKomu byt či dům skutečně patříPrávní vady nemovitosti.Sousedé, hluk z ulice a jiné negativní vlivy.
Na co si dát pozor při přebírání bytu
Jaké jsou nejčastější vady Dejte si pozor hlavně na škrábance, otlaky a otlučené hrany. Zkontrolujte si, že se nenachází na oknech, dveřích, vestavném nábytku, zařizovacích předmětech, obkladech s dlažbami, parapetech, podlahách, schodištích a zábradlích.
Kdy spadnou ceny nemovitostí
Rok 2023: ceny klesají a budou dál klesat
Oproti nejvyšším cenám v roce 2021-22 jsou nyní reaálné prodejní ceny na úrovní -15 až 20% pod cenami roku 2022 a trend se dále prohlubuje, protože poptávka je stále velmi slabá. Do konce roku 2023 očekávám další pokles cen o dalších -10%.
Co musím udělat po koupi nemovitostí
Co je potřeba udělat po koupi nemovitostiDoložte list vlastnictví a zástavní právo.Přepište dodávky energií na sebe.Vyřešte si smlouvu se SVJ.Sjednejte pojištění nemovitosti.Změňte si trvalé bydlištěDaň z nabytí nemovitosti (obvykle nehradíte)Přihlaste se k dani z nemovitosti.
Co je potřeba ke koupi domů
Průběh koupě nemovitostiVyhledání vhodné nemovitosti ke koupi.Prohlídka nemovitosti.Rezervace nemovitosti.Podpis kupní smlouvy.Podpis dohody o úschově finančních prostředkůPeníze v úschověPodání návrhu na vklad na katastrální úřad.Vklad („zapsání/zavkladování“) kupní smlouvy.