Jak se pozná suché dřevo?

Jak se pozná suché dřevo?

Jak urychlit vysychání dřeva

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.
Archiv

Které dřevo dává více tepla suché nebo vlhké

O tom, že při topení mokrým dřevem vyhazujete peníze komínem jsme už několikrát psali. Výhřevnost mokrého dřeva bývá i více než o 50% nižší než u dřeva proschlého. Je to dáno tím, že při hoření se část energie spotřebuje na odpaření vody obsažené ve dřevě.
Archiv

Jak suché dřevo na topení

Správné sušení dřeva na topení v domácích podmínkách by mělo ideálně probíhat tak, že dřevo nejprve vhodně zpracujeme, případně zakoupíme vhodně zpracované. Dříví by mělo být rozřezané a naštípané na polínka. Ta poté uskladníme a proložíme tak, aby okolo jednotlivých kusů mohl volně proudit vzduch.

Jak dlouho vysychá dřevo

Počáteční vlhkost bývá cca 60%. Samozřejmě, čím měkčí dřevo, tím schne rychleji. Postačí mu i jeden rok. Nejtvrdší dřevo se může sušit dva roky i více než je schopno přinést ten největší užitek při spálení.

Kdy nejlépe kupovat dřevo

Již proschlé dřevo je ideální kupovat po skončení topné sezóny, před sezónou a v sezóně jeho cena vyletí nahoru. A to platí pro většinu paliv. Palivové dřevo pořídíme na pilách, ale i u soukromých prodejců a vlastníků lesů.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Co způsobuje praskání dřeva při hoření

Nejprve se ve dřevě ohřívá a odpařuje voda.

Ta se formou spalin dostává do komína. Obsah vody ve dřevě je rozdílný. Uprostřed je největší, a proto dochází po obvodu k praskání dřeva, čímž se i doprostřed dostává teplo. Voda pak vytváří páru.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak správně topit dřevem

Nejdůležitějším pravidlem při topení dřevem je, aby bylo suché. V opačném případě hrozí, že bude dřevo doutnat, bude zhasínat a zanese komín zplodinami. Proto topte dřevem vysušeným minimálně na 20 – 25 % vlhkosti. V případě dřeva o vlhkosti 50 % je jeho výhřevnost poloviční.

Jak bezpecne řezat dřevo

Při řezání se neobejdeme bez obličejového štítu a rukavic, nezbytné je použití i pevné pracovní obuvi a kalhot s dlouhými nohavicemi, které nás chrání před případným drobným poraněním odletujícími kusy dřeva. Velmi důležitá je také správná metodika řezání – nikdy neřežeme horní stranou lišty!

Kdy nejlépe štípat dřevo

Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.

Jak zabránit praskání dřeva

Základní ochranou proti praskání je pomalé sušení. Prostě povrch nesmí ztratit vodu příliš rychle. To "příliš rychle" je pro každý druh dřeva jiné. Například břízu, javor nebo olši stačí sušit ve stínu v domě místo venku na slunci, a s praskáním není problém.

Jaká je teplota při hoření dřeva

Dřevo se vznítí při teplotě 375 – 400 °C, teplota žhnutí se pohybuje kolem 295 – 305°C. Dřevěné pelety naopak hoří pomocí ventilátoru kotle spíše "kovářsky" ostřejším plamenem a teplota spalovací komory dosahuje i 900 C.

Jak zabránit kroucení dřeva

Řezivo do jednotlivých vrstev skládejte s mezerami 25 mm a jednotlivé vrstvy oddělujte proklady výšky 24 mm. Vzdálenost prokladů závisí na tloušťce řeziva, ale pro prkna jehličnanů tloušťky 25 mm se doporučuje vzdálenost 1200 mm a pro listnáče vzdálenost poloviční. Vlhkost prokladů by měla být okolo 20%.

Jak nejlepe ulozit dřevo

Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Střecha by měla mít ze všech stran přesah přes stěny dřevníku, aby na dřevo pršelo co nejméně s tím, že by mezi střechou a dřevem měla zůstat větší mezera. Dřevník by měl mít také prodyšnou podlahu z roštů. Štípané palivové dřevo nedoporučujeme ukládat do sklepů a vlhkých prostor.

Jak topit zdarma

Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly. Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.

Kdy se musí topit

Začátek topné sezóny se odvíjí od venkovních teplot

194/2007 Sb., která stanovuje datum začátku topné sezony na 1. září. Druhou podmínkou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

Jak srovnat palivové dřevo

Neštípané dřevo stačí podložit paletou a poskládat do hráně. Štípané už nabízí spoustu možností. Klidně ho můžete vyrovnat do jedné řady podél chalupy. Nejlepší je návětrná strana, na kterou alespoň část dne svítí slunce.

Jak řezat dřevo bez Otřepů

K řezání lamina se nejčastěji používají pilové kotouče s takzvaným trapézovým zubem, které musí mít co největší hustotu ozubení (pila o průměru 300 mm má 96 zubů) – vysoký počet zubů je důležitý pro čistý řez bez otřepů. Teoreticky lze lamino řezat bez předřezového kotouče, většina truhlářů jej však používá.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jak bezpecne Rezat dřevo

Při řezání se neobejdeme bez obličejového štítu a rukavic, nezbytné je použití i pevné pracovní obuvi a kalhot s dlouhými nohavicemi, které nás chrání před případným drobným poraněním odletujícími kusy dřeva. Velmi důležitá je také správná metodika řezání – nikdy neřežeme horní stranou lišty!

Proč praská dřevo když hoří

Dřevo může začít praskat změnou prostředí ve kterém se nachází (obzvláště, pokud je výrobek umístěn u topení, kamen, na přímém slunečním svitu a podobně. Dřevo dále reaguje na jinou hladinu vlhkosti a teploty = v takovém prostřední začíná dřevo znovu pracovat, “přizpůsobovat se prostředí”.)

Proč sušíme dřevo

Proč je sušení dřeva vůbec nutné provádět Na obsah vlhkosti ve dřevě má vliv okolní teplota, vlhkost i tlak vzduchu. Proces sušení nám dává možnost převzít nad drobnými, přirozenými změnami vlastností dřeva kontrolu.

Proč se dřevo kroutí

Působením slunce dřevo rovněž ztrácí vodu, kvůli čemuž vysychá a kroutí se. Tyto změny jsou nezvratné a určitě je vhodné jim včas předcházet. Jestliže máte dřevěné výrobky s obsahem pryskyřice neboli smůly, zvýšená teplota může způsobit rozevření struktury a zvýšení tlaku uvnitř materiálu.

Jak rovnat dřevo

Narovnejte ho podél chalupy

Neštípané dřevo stačí podložit paletou a poskládat do hráně. Štípané už nabízí spoustu možností. Klidně ho můžete vyrovnat do jedné řady podél chalupy. Nejlepší je návětrná strana, na kterou alespoň část dne svítí slunce.