Co patří do dani fyzických osob?
Co vše se počítá do daní
Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.
Co patří do daně z příjmů
Daň z příjmů fyzických osob je daní, která se platí z příjmů dosažených v daném roce. Mezi tyto příjmy patří: příjmy z pracovního poměru, příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, některé státní dávky, státní, firemní i osobní penze, úroky z úspor, dividendy, příjmy z nájmu a příjmy z fondů.
Jaké příjmy patří do daňového přiznání
§ 38g odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů: „(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč (50 000 Kč od 2023), pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Archiv
Jaké všechny příjmy může mít fyzická osoba
Příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání – mzda nebo plat) Příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) Příjmy z kapitálového majetku (finanční majetek – peníze, cenné papíry a jiné) Příjmy zpronájmu (zaměstnání – mzda nebo plat)
Archiv
Co lze uplatnit jako slevu na dani
Zvýhodnění si můžete uplatit na dítě vlastní, osvojené, v náhradní péči, dítě druhého z manželů nebo vnouče, pokud jeho rodiče nemají příjmy, ze kterých by si mohli sami slevu na dani uplatnit. Další možnosti a upřesnění u speciálních případů naleznete v §35c zákona o daních z příjmů.
Za co všechno se vrací daně
Při ročním zúčtování daně může vzniknout daňový přeplatek a poplatník má následně nárok na vyplacení peněz. Dochází k tomu v případě, že je reálně zaplacená daň z příjmu (v průběhu předchozího roku) vyšší než částka, kterou vám mzdoví účetní vypočítají při zúčtování.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Co není předmětem daně z příjmů fyzických osob
Předmětem daně nejsou např.
příjmy získané nabytím akcií nebo podílových listů podle zákona, který upravuje podmínky převodu majetku státu na jiné osoby, nebo vydáním podle právních předpisů upravujících restituci majetku.
Co je to samostatný základ daně
Do samostatného základu daně se zahrnují veškeré příjmy z podílů na zisku, vypořádacích podílů, podílů na likvidačním zůstatku nebo jim obdobná plnění, a to ve výši včetně daně sražené v zahraničí, plynoucí rezidentům ze zdrojů v zahraničí v příslušném zdaňovacím období, přitom se nezahrnují příjmy osvobozené od daně.
Kdy se nemusí podávat daňové přiznání
Kdy se daňové přiznání nepodává Do konce roku 2022 platí, že fyzická osoba nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů, pokud její celkové roční příjmy nepřevyšují 15 tisíc korun. Tento limit se od roku 2023 zvyšuje na 50 tisíc korun ročně.
Kdy není nárok na daňový bonus
abyste stát mohli požádat o vrácení daňového bonusu, musí být vyšší než 100 Kč, v roce 2021 stát zrušil horní strop pro vyplácení daňového bonusu, který dříve činil 60 300 Kč.
Kdo má narok na slevu na dani
Sleva na poplatníka je základní daňová sleva, kterou si může uplatnit každý plátce daně z příjmů. Slevu na poplatníka můžete uplatnit v daňovém přiznání nebo u svého zaměstnavatele. Snižuje vaši daňovou povinnost a může vést k vrácení přeplatku.
Jak zjistím že mám přeplatek na dani
Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.
Kdo má nárok na roční zúčtování
Zaměstnavatelům vzniká povinnost zaměstnanci roční zúčtování daně vyhotovit, pokud si o něj včas a řádně zažádá. Žádat o něj mohou pouze zaměstnanci, kterým nevznikla povinnost podávat daňové přiznání. Roční zúčtování daně za rok 2022 musí zaměstnanci u zaměstnavatele podepsat do středy 15. února 2023.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Co není předmětem daně z příjmu fyzických osob
Předmětem daně nejsou např.
příjmy získané nabytím akcií nebo podílových listů podle zákona, který upravuje podmínky převodu majetku státu na jiné osoby, nebo vydáním podle právních předpisů upravujících restituci majetku.
Co je předmětem daně z příjmů fyzických osob
Podle zákona o daních z příjmů fyzických osob, podléhají zdanění tyto příjmy: Příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání – mzda nebo plat) Příjmy ze samostatné činnosti (podnikání) Příjmy z kapitálového majetku (finanční majetek – peníze, cenné papíry a jiné)
Jak se počítá daňový základ
Daňový základ je rozdíl mezi příjmy a výdaji, který ideálně opíšete z vašeho daňového přiznání. Příklad: Pokud byl daňový základ pana Nováka 200 000 korun a podnikal celý rok (činnost hlavní), vyplní tuto částku do políčka 20 tiskopisu a následně do políčka 25 poloviční částku (tedy 100 tisíc).
Co se stane když člověk nepodá daňové přiznání
Pokuta se začíná počítat od šestého pracovního dne po uplynutí lhůty pro podání přiznání a může dosáhnout nejvýše 5 % ze stanovené daně, nebo daňové ztráty, maximálně však 300 000 Kč. Pokud výše pokuty nedosahuje alespoň částky 1 000 korun, správce daně pokutu nevyměří.
Kdo má narok na daně
Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
Co lze odečíst z dani 2023
Sleva na poplatníka je pro rok 2023 ve výši 30 840 Kč a jako u jediné nemusíte nijak prokazovat nárok. (U zaměstnanců ji ale podmiňuje podpis prohlášení poplatníka.) Všichni poplatníci ji mohou uplatnit za celý rok i v případě, že všech 12 měsíců nepracovali.
Kdo má nárok na daně
Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
Co když jsem nepodal daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun. Výši pokuty vyměřuje finanční úřad jako 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení od původního termínu. Jestliže je vaše podnikání ztrátové, pokuta se počítá jako 0,01 % z daňové ztráty.
Kdy se nemusi platit daně
Kdo má povinnost podat daňové přiznání za rok 2023
Pro následující rok se limity mění. Pokud jste měli v roce 2023 celkové zdanitelné příjmy nižší než 50 tisíc, nemusíte na jaře 2024 podávat daňové přiznání. To stejné platí, jestliže jste byli zaměstnaní a k tomu si navíc vydělali maximálně 20 tisíc.
Které příjmy nejsou předmětem daně
Předmětem daně z příjmů právnických osob jsou příjmy (výnosy) z veškeré činnosti a z příjmů s nakládání s majetkem, není-li v zákoně stanoveno jinak. Předmětem daně nejsou příjmy, které se získaly nabytím akcií, zděděním nebo darováním nemovitosti, movité věci nebo majetkového práva s výjimkou příjmů z nich plynoucích.