Jak se pozná dehydratace u dětí?
Jak poznám že je dítě dehydrované
Jak vypadá dehydrované miminko
Viditelné symptomy dehydratace: U mírné dehydratace bledá, u těžší dehydratace až šedobílá pokožka. U mírné dehydratace snížené napětí kůže vlivem úbytku tekutin, u těžší dehydratace viditelně nízká pružnost kůže.
Archiv
Jak dlouho může být dítě bez pití
Dle naší doktork u tak malého dítěte stačí 12 hodin bez tekutin a je dehydratované.
Kdy je dítě Dehydratovane
Pokud má dítě během 8 až 10 hodin 8x průjem, nebo alespoň 2x nebo víckrát zvrací; Pokud dítě během nemoci soustavně odmítá nabízenou stravu i tekutiny; Pokud dítě opakovaně vyzvrací cokoliv, co pozře; Pokud dítě začne trpět středně těžkou dehydratací (viz projevy dehydratace).
Archiv
Kdy s dehydrataci do nemocnice
Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Jak se projeví dehydratace
Příznaky dehydratace jsou zpočátku velmi nenápadné. Nedostatek tekutin poznáme pocitem žízně (u starších osob tento varovný signál často chybí) a tmavě zbarvenou močí. Mezi další příznaky patří sucho v ústech, lepící se rty, suché sliznice, zácpa, suchá pokožka, únava, malátnost, bolest hlavy.
Jak vypadá dehydratace
Dehydratace, neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech. V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Může být i životu nebezpečná. „Optimální objem tekutin, které by člověk měl denně vypít, je 0,3 litru tekutin denně na 10 kg hmotnosti.
Jak dlouho trva dehydratace
Těžká dehydratace se řeší více dnů. Na počátku je zcela dostačující voda, iontové nápoje je vhodnější naředit. Tělo primárně potřebuje vodu jako rozpouštědlo, koncentrace iontů je vysoká. Pokud dehydratovaný normálně jí, doplní minerály bez problémů.
Kdy jet na pohotovost když dítě zvrací
Pokud dítě zvrací opakovaně, je malátné, jeho stav se nelepší, má nafouklé a citlivé bříško, horečku, bolesti hlavy a potíže s dýcháním, volejte ihned záchranku. Pokud není situace tak závažná, můžete konzultovat jeho obtíže s pediatrem i telefonicky.
Jak poznat nedostatek vody v těle
Vlivem nedostatku vody dochází postupně k otravě organismu – jedním z jejích projevů je zápach z úst. Mozek dá rychle vědět o dehydrataci formou bolesti hlavy, změnou nálady, únavou, zapomnětlivostí, potížemi se soustředěním.
Jak Zavodnit dítě při zvracení
Používáme nejlépe ledové slazené minerálky bez bublinek, vodu se šťávou (ne džus) nebo studený slazený čaj. Z léků je vhodné zkusit podat přípravek Smecta (rozpuštěný ve vodě, čaji). V případě, že dítě i přes tato opatření dále zvrací, bývá nutná hospitalizace s přívodem tekutin infuzí.
Jak zmírnit pocit na zvracení
Pomoci může i pití většího množství tekutin – dejte si šálek teplého mátového, heřmánkového nebo zázvorového čaje nebo si zkuste do sklenice s vodou vymačkat čerstvě rozkrojený citron. Při žaludeční nevolnosti může pomoci i čerstvý vzduch – jděte na procházku nebo si alespoň otevřete okna.
Kdy jet při zvracení na pohotovost
v případě horečky podat antipyretika ve formě čípků (pokud nemá dítě současně průjem) v případě, že u kojenců mladších 6-ti měsíců je zvracení doprovázeno průjmem a horečkou, či zvracení trvá více jak 12 hod kontaktujte svého lékaře.
Jak se pozná dehydratace
Příznaky dehydratacežízeňsuché rty.únava.bolest hlavy.zácpa.lehká závrať při rychlém vstávánísuchá pokožka.koncentrovaná moč (tmavší barva)
Jak dlouho muze trvat zvracení u dětí
Zvracení obvykle samovolně vymizí během 1–2 dnů, takže není nutné kontaktovat lékaře. V každém případě je ale dobré odpočívat a doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci.
Co dát dítěti po zvracení
Pokud má zvracení mírnější průběh a netrvá déle než několik hodin, stačí obvykle dítěti podávat po doušcích vlažný ovocný, fenyklový či heřmánkový čaj oslazený například hroznovým cukrem, případně neperlivou vodu nebo klidně slabou minerálku.
Jak řešit dehydrataci
Těžká dehydratace se řeší více dnů. Na počátku je zcela dostačující voda, iontové nápoje je vhodnější naředit. Tělo primárně potřebuje vodu jako rozpouštědlo, koncentrace iontů je vysoká. Pokud dehydratovaný normálně jí, doplní minerály bez problémů.
Jak zabranit dehydrataci při průjmu
Největším rizikem průjmu je dehydratace.
Vhodné jsou nesycené nápoje obsahující minerální látky např. mírně slazený čaj, minerálky bez příchutě. Nevhodné jsou však tekutiny s příliš vysokým obsahem cukru, které by průjem naopak podpořily. Vynechejte také silnou kávu, silný čaj a neředěné ovocné džusy.
Jak poznat infekční průjem
Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
Kdy se Zvracenim k lekari
Pokud dítě zvrací opakovaně, je malátné, jeho stav se nelepší, má nafouklé a citlivé bříško, horečku, bolesti hlavy a potíže s dýcháním, volejte ihned záchranku. Pokud není situace tak závažná, můžete konzultovat jeho obtíže s pediatrem i telefonicky.
Jak dlouho muze dítě zvracet
v případě, že u kojenců mladších 6-ti měsíců je zvracení doprovázeno průjmem a horečkou, či zvracení trvá více jak 12 hod kontaktujte svého lékaře.
Co dělat když dítě málo pije
Pokud miminko nechce pít vodu ani čaj, nabídněte mu jídla, která obsahují více vody: polévky, pyré, jablečný kompot apod. Občas malé děti odmítají čaje, šťávy, sirupy i džusy, ale chutná jim obyčejná kojenecká voda. Kontrolujte teplotu nabízených nápojů, která by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C.
Jak rychle hydratovat tělo
Jak rehydratovat své těloVypijte dostatek vody. To se nabízí jako nejrychlejší a nejlevnější způsob.Zakousněte se do šťavnatého ovoce a zeleniny. Můžete použít i to mražené, které často dokonce obsahuje více vitamínu C, než to čerstvé.Čaj a káva.Nízkotučné mléko také skvěle hydratuje.Rehydratační roztoky.
Jak dlouho může trvat průjem u dětí
Při odpovídajícím doplňování tekutin odezní zvracení většinou během dvou dní, průjem pak během 2–7 dní.
Kdy pouzit Smectu
Přípravek SMECTA se používá:k léčbě akutního průjmu u dětí od 2 let současně s podáním perorálního rehydratačního roztoku (určeného k doplnění tekutin do organismu), a léčbě akutního průjmu u dospělých.k léčbě chronického (dlouhodobého) průjmu u dospělých.
Co pít po zvracení
Co jíst a pít při zvracení
K pití jsou vhodné vlažné čaje, minerální a rehydratační roztoky. Ze začátku nejintenzivnějšího zvracení hlavně pijte a pomalu zkoušejte zařazovat obyčejné tukové rohlíky nebo kukuřičné křupky. To jediné vás bude dělit od opakovaných záchvatů zvracení.