Jak na sumce ze břehu?

Jak na sumce ze břehu?

Kde hledat sumce na přehradě

Typickou lokalitou pro lov sumce je hluboká voda říčních nádrží, přehrady a velké řeky. Sumci se většinou drží na dně, kde loví jiné ryby, korýše nebo i menší vodní savce. Proto je dobré si je vyhledat na místech s pevným dnem.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.
ArchivPodobné

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak na sumce na rybníku

Způsoby lovu na rybnících se používají nejčastěji tři: Klasický lov na těžko, popřípadě s použitím malého podvodního plováku se využívá při lovu na žížaly, medvídci či rybky. Je to velmi nenáročný způsob, při kterém, jednoduše, nahazujeme z břehu. Nevýhodou jsou záběry od malých ryb.

Kde se loví sumec

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Jak chytit sumce na přívlač

Sumce potřebujeme důkladně napíchnout na háček, hrot háčku se musí zapíchnout do dost tvrdého materiálu a tak je třeba používat šňůry, které ani i píď nepovolí. Ostrý a kavlitní háček, který se při námaze nenarovná, by měl být samozřejmostí, i když více stojí!

Jak nastražit podvodní splávek

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Co je podvodní splávek

Podvodní splávek slouží jako plovák, který nástražní rybu (případně rousnice, játra nebo sumčí boilies) vynese nad dno a tím ji efektivněji nabídne cílové rybě.

Kdy nejvíc berou sumci

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Jak velkou rybu na sumce

Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek.

Jak se lovi sumec

Zároveň však musíme vábit citlivě, abychom sumce nevyplašily. Občas některý jedinec reaguje tak agresivně, že vystoupá ode dna až pod hladinu a narazí zespodu do lodi. Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.

Jak dlouho se dožívá sumec

Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku až 50 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší.

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.

Jak velký podvodní splávek

Podle mých zkušeností lze považovat nosnost splávku 30–40 g za zcela univerzální pro většinu nástražních ryb (ty se většinou používají menší než na bójku) i typů vod. Pokud bychom však chtěli nastražit např. 45cm kapra, byla by nosnost splávku 50-80 g na místě.

Jak chytat sumce na podvodní splávek

Při lovu sumců na podvodní splávek používáme návazcovou šňůru o nosnosti 100 až 150 kilogramů. Pro výrobu návazce nám postačí 80 až 150 centimetrů této šňůry. Co se týče splávků, tak ty se vyrábí v gramážích od 10 do 200 gramů. Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud je sumec ochotný spolupracovat, můžeme zvednout prut směrem k obloze, ale vždy musíme být připraveni na únikový manévr a prut zavčasu srovnat. Pokud se tak nestane, rychle dovíjíme šňůru za současného pohybu špičkou prutu směrem k sumci. Takto pokračujeme až do úplného zdolání.

Co jedí sumci

Sumec se živí různou potravou, jejíž složení se mění v průběhu jeho věku. Mladší jedinci se živí zooplanktonem. Dospělý jedinec chytá červy, obojživelníky, plazy, měkkýše, korýše, ryby, vodní savce a dokonce i drobné vodní ptáky (např.

Jak velký může být sumec

Rozměry. dorůstá úctyhodných rozměrů okolo 2 m (rekordně okolo 3 m, v minulosti i 4 -5 m), hmotnost okolo 60 kg, ale mohou dosahovat i hodně přes metrák (v minulosti snad i 300 kg). Větších rozměrů dorůstají sumci z teplých oblastí (Itálie, Rusko, Kazachstán…).

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Kam na sumce

Tato ryba se vyskytuje ve stojatých i tekoucích vodách. Za nejsnazší místa, kde je největší naděje na kýžený úlovek, bývají mezi rybáři považována odstavná ramena řek. Povětšinou se sumec vyskytuje u dna, kde vyhledává členitá místa, na nichž se nacházejí například kořeny stromů. Ty mu poskytují ideální úkryt.

Jak navazat na Trhacku

K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.

Jaké má sumec zuby

Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, kterým se říká „kartáče“ a jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Má dlouhou břišní ploutev, která se rozprostírá až do ocasní ploutve. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist.