Co se sazi do kompostu?

Co se sazi do kompostu?

Co vše se dává do kompostu

Do kompostu správně patří zbytky ovoce, zeleniny, odkvetlé květiny a uschlé rostliny (vždy ale dávejte pozor, aby nebyly napadeny škůdci nebo chorobami), dále do kompostu můžete přidat listí, trávu, větvičky, hobliny, kůru ze stromů, ale například i kávu.
Archiv

Co se nesmí dávat do kompostu

Co nepatří do kompostu:

Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …

Co neházet do kompostu

Do kompostu neházejte: kosti, zbytky masa a kůže, tuky a oleje, vykvetlý plevel, rostliny napadené chorobami, chemicky ošetřené materiály, exkrementy masožravých zvířat.

Kdy rozvážet kompost

Na jaře je nejlepší hnojit půdu kompostem

Prosetý kompost lze během sezóny libovolně přisypávat na záhony i bez následného zarytí, stejně jako rašelinu, která je však vhodná na zásaditější půdy.

Jak správně kompostovat

Jak správně kompostovat

Na spodek kompostu založíte vzdušnou vrstvu hnědého odpadu asi do výše 15 cm. Ten umožní provzdušnění a odtékání přebytečné vody. Na ni přijde tenčí vrstva zelená, vysoká asi 5-7 cm. Jestliže chcete proces kompostování urychlit, zpracujte větve v drtiči nebo štěpkovači.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Jak se zbavit plevele v kompostu

Nejenže výsledné hnojivo získáte dříve, ale především horká fáze, kdy teplota stoupne až na 65 °C, spolehlivě zničí zárodky chorob rostlin a semena i oddenky plevelů. Díky tomu můžete zkompostovat veškerý odpad ze zahrady a neplnit jím popelnici, přičemž získáte mimořádně kvalitní materiál.

Jak nastartovat kompost

Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky. Pro dostatek větrání otevřete větrací ventil. Zkušení zahrádkáři doporučují jednou za rok kompost provzdušnit, tedy přeházet vidlemi.

Kde má být umístěn kompostér

Místo pro kompost by nemělo být lokalizované na místě, kde po celý den svítí slunce nebo je bičované větrem. Ideální umístění je v polostínu někde poblíž stromů na kraji zahrady. Samozřejmostí by měla být jeho snadná přístupnost.

Kdy se Prehazuje kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který nijak nezapáchá. Výsledný kompost můžete prosít přes síto a začít využívat.

Jak zarýt kompost

Jak správně zarýt hnůj či kompost Nejprve odstraňte zbytky zeleniny či květin, vytrhejte plevel – ten, který se množí dále kořenem, jako jsou pampelišky, husí hoha či bodláky, vyhoďte – nikdy ho nedávejte na kompost, protože by se z kořene dál množil.

Kam s Jehlicim

Hodí se do vřesovišť, skvělá je pro rododendrony a azalky, rovněž se využívá při pěstování borůvek i brusinek či zakrslých jehličnanů – bonsají. Kromě toho je vhodná také jako přísada do substrátů pro interiérové rostliny.

Co se spadaným jehličím

Jako ochranu pro rostliny milující kyselou půdu zužitkujete spadané jehličí. Tyto druhy obsypte takzvanou jehličnatkou (nejlépe z borového jehličí), což je shrabaná, ještě nezetlelá vrchní vrstva spadaného jehličí se zeminou. Ochrání kořeny a svou nasákavostí jim zajistí dlouhodobější přísun vláhy.

Kam vyhodit brambory

Obecně platí, že do kompostu patří nejrůznější rostlinné zbytky ze zahrady. Do kompostu můžete také vyhodit odřezky z kuchyně – například slupky z brambor nebo kořenové zeleniny, skořápky z vajec (pokud nemáte slepice, které by je snědly), skořápky z ořechů nebo kávovou sedlinu.

Co ničí plevel

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.

Jak poznám vyzrálý kompost

Vyzrálý kompost poznáme tak, že má drobtovitou strukturu, takže pouhým okem nerozeznáme jeho jednotlivé složky. Rozhodně nijak nezapáchá, ale naopak příjemně voní jako zahradní prsť či lesní půda a má hnědou až tmavě hnědou barvu. Tento úplně zralý kompost má pak v zahradě mnohonásobné využití.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Čím natřít kompostér

Kompostér můžete nakonzervovat olejem (doporučujeme lněný, ale i libovolný jiný). Určitě však nepoužijte olej vyjetý, který obsahuje různé jedovaté látky. Také můžete dřevo natřít impregačni boritou soli (boraxem).

Jak velký kompostér si pořídit

Jak má být kompostér velký Minimální objem kompostéru má být 0,5 m3, aby došlo k dostatečnému prohřátí celého objemu, a tím likvidaci škůdců. Jestliže máte malou zahradu, postačí pevný a kompaktní kompostér s volným dnem, například kompostér K 390, který pojme až 400 litrů biomasy.

Kdy dát kompost na zahradu

Avšak ideálně by se měl používat od března do srpna, a to zejména z důvodu odplavení prospěšných látek z půdy během vegetačního klidu. To znamená, že například pro rostliny velmi důležitý dusík voda v zimě odplaví do podzemních vod, tudíž nebude možné, aby ho na jaře pěstované rostliny odebraly ve svůj prospěch.

Kam vyhodit jehličí

Nejsnáze je zjistíte na obecním úřadě, respektive jeho webu. Ve velkých městech se obvykle odstrojené stromky odkládají celé u nádob na směsný komunální odpad, tedy vedle kontejnerů či popelnic.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.

Co to je hrabanka

Jehličnatka nebo také hrabanka je zemina používaná v zahradnictví. Vzniká rozkladem jehličí a zbytku rostlin z podrostu v jehličnatém lese. Je vysoce nakypřující, kyselá zemina, chudá na živiny. Kyselost zeminy se pohybuje v rozmezí pH (3,5-5,5).