Co znamená slovo Žinýrovat?

Co znamená slovo Žinýrovat?

Co je to Žinýrovat se

Žinýrovat se ve smyslu ostýchat či rozpakovat se k nám přišlo přes německé sich genieren, původně z francouzského gêner (téhož významu).

Co je to ziny

tuhý vlas v ocase a hřívě koně aj.

Co je to žinantní

Žinantní znamená nepříjemný, nemilý, trapný.

Co to je žoviální

žoviální… rozumím jako živelně a hlučně společenský, upovídaný, strojeně veselý a rádoby vtipný, někdy až otravně dotěrný a hlučný.

Co to je pejorativní

Pejorativní výraz je takový jazykový výraz, který nese negativní odsudek. Může se jednat o samotné slovo, sousloví nebo o určitý tvar více slovních druhů. Často jsou pejorativní výrazy emočně zabarvené a slangové (nespisovné).

Co to je konotace

Konotací se rozumí vágní (tj. mlhavé, rozmazané, neurčité), subjektivně a emocionálně zabarvené přiřazení významu dané jazykové konstrukci (např. slovu, větě) použitého sdělovacího jazyka příjemcem zprávy – adresátem.

Co je to Disfemismus

DYSFEMISMUS (pejorativum)

Zesilující, zhrubělé, příp. vulgární pojmenování (slovo, výraz) nahrazující pojmenování neutrální: huba místo pusa. Opak ↗eufemismu. Typická je škálovitost intenzity zhrubění: papula, huba, držka; ničema, padouch, hajzl, parchant, dobytek, svině.

Co to je souvislost

Koherence, vztah pohybù, vzájemná závislost pøi níž zmìna jednoho vyvolává zmìny druhého a naopak; univerzální vztah mezi vìcmi, jevy a procesy, vyplývající z materiá [..]

Co je to eufemisticky

Eufemismus (řidčeji také eufemie, z řec. „eu“ – dobře a „fémi“ – mluvím) neboli meliorativum je vyjádření, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje skutečnost či zdůrazňuje její pozitivní stránku, případně nahrazuje vulgarizmus. Opakem eufemismu je pejorativum neboli dysfemismus.

Co to je kauzální nexus

Příčinná souvislost neboli kauzální nexus (nexus causalis) je objektivní, kauzální vztah mezi příčinou a následkem, který je v právu nutným předpokladem vzniku odpovědnosti, např. za újmu nebo za trestný čin.

Co je to Dysfemismus

DYSFEMISMUS (pejorativum)

Zesilující, zhrubělé, příp. vulgární pojmenování (slovo, výraz) nahrazující pojmenování neutrální: huba místo pusa. Opak ↗eufemismu. Typická je škálovitost intenzity zhrubění: papula, huba, držka; ničema, padouch, hajzl, parchant, dobytek, svině.

Jak poznat eufemismus

EUFEMISMUS (meliorativum) Pojmenování (slovo, výraz) nahrazující tabuizovaný či v dané situaci nevhodný výraz, jehož negativně pociťovaný obsah se snaží zmírnit, vylepšit záměnou ↗konotací, zamlžit apod. (např. sociálně slabý místo chudý, plnoštíhlá místo tlustá, liberalizace cen místo zdražení).

Co to je kauzalita

Kauzalita je příčinná souvislost. Je to souvislé řetězení několika dějů charakterizované vztahem příčina – účinek. Právě kauzální řetězení, je významným článkem našich poznávacích aktivit. Každodenní praxe vyžaduje vysvětlení, jejichž základním stavebním kamenem je princip kauzality.

Co je to Nexus

v obecném slova smyslu rámec, kulisa, paradigma, pozadí, souvislost, konnex.

Co to je fakultativní

Fakultativní je nezávazný, dobrovolný, nepovinny či možný. V drtivém případě je pojem využíván v cestovní branži. Fakultativní výlet je nepovinná součást zájezdu. Protože se jedná o dobrovolnou náplň, které se není nutno zúčastnit.

Co je kauzální vztah

Kauzální vztah je většinou považován za jednu ze samozřejmých jistot. Zdá se přirozené, že každý děj, každá věc má svou příčinu, které tomuto ději (věci) předcházela, určovala jej a bez níž by se tento děj nikdy neudál.

Co to je příčina

Příčina či příčiny může znamenat: to, co způsobilo následek, lat. causa – viz kauzalita.

Co to je afektovaný

Afektovaný označuje jednání nebo člověka, který vědomě zdůrazňuje afektivitu, přehnanou a nevěrohodnou citovost. Afikovat znamená citově oslovit, pohnout.

Co je to kauzální

Kauzalita (z lat. causa, příčina) znamená příčinnost, kauzální vztah mezi příčinou a jejím následkem. V silnějším smyslu přesvědčení, že nic se neděje bez dostatečné příčiny (determinismus).

Co je to kauzální riziko

Příčinnost. Vztah mezi dvěma jevy, kdy ten nastávající v čase jako druhý je považován za následek jevu prvního. Nutnou podmínkou kauzality mezi dvěma proměnnými je právě časová následnost, jejich vzájemná korelace a vyloučení ostatních proměnných jako příčin pro shodný následek.

Co je příčina a důsledek

– Příčina je to, co způsobuje změnu. Může se jednat o nějaké silové působení, ale také to může být myšlenka. – Následek je změněný stav, situace, jev, skutečnost, která je něčím způsobena. – Kauzalita je podmíněná souvislost jevů, z nichž jeden (příčina) ovlivňuje druhý (následek).

Co je to emoce

Emoce jsou psychické a sociální procesy subjektivního prožívání kladného či záporného zážitku. Jsou provázeny fyziologickými změnami (srdeční tep, dýchání) a motorickými projevy (gestikulace, mimika).

Co je to slovo prolongace

Jedná se o prodloužení platnosti, či lhůty. Také tak označujeme odložení právního závazku.

Co je to kauzální vztah

Kauzální vztah je většinou považován za jednu ze samozřejmých jistot. Zdá se přirozené, že každý děj, každá věc má svou příčinu, které tomuto ději (věci) předcházela, určovala jej a bez níž by se tento děj nikdy neudál.

Jak se muze clovek citit

15.2.

Citové reakce – krátkodobé city, které prožíváme při náhlém narušení rovnováhy organismu s prostředím. Citové reakce mohou být: útočné (zlost, hněv, agrese), obranné (strach, neklid, pláč, fobie), sociální (obdiv, respekt, úcta, pokora).