Kde se vyskytuje vlk obecný?

Kde se vyskytuje vlk obecný?

Kde se v Česku vyskytují vlci

Dnes je znám výskyt i ve východních Krkonoších, dále na Broumovsku a v Orlických horách. Poslední částí vlčího osídlení v ČR jsou pak trvalé výskyty v Hostýnsko-vsetínské vrchovině, Moravskoslezských Beskydech i v Bílých Karpatech.
Archiv

Kde můžu vidět vlky

Šelma, která málokdy zaútočí Vlci v Čechách se vyskytují především v horách na Šumavě, v Jeseníkách a v Beskydech. Ale také v Českém Švýcarsku nebo dokonce na Třeboňsku. Jsou ukryti v lesích, ale mohou se objevit i u lidských obydlí a právě v takovém případě mohou být nebezpeční!

Odkud jsou vlci

Původně žil vlk v téměř celé Eurasii a Severní Americe od pásma severských tunder až po jižní polokouli. Nyní je však jeho areál v důsledku pronásledování podstatně zmenšen. V České republice trvale zatím obývají vlčí smečky CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, Severní Čechy, Broumovsko, Krušné hory , Šumavu a Beskydy.

Co dělat když potkám vlka

K vlkovi se nemáme přibližovat, ani se k němu otáčet zády. Lepší je pomalu couvat. Pokud vlk neutekl, zkusíme dělat hluk a zaplašit ho zvednutím ruky nebo máváním.

Jak dlouho žijí vlci

Do lovu se mláďata aktivně zapojují až ve stáří 7–8 měsíců. V zajetí se vlci dožívají přibližně 12–15 let, ve volné přírodě to bývá méně.

Kdy loví vlk

Vlci se v přírodě dožívají 14 až 16 let. Jsou velmi opatrní a lidem se většinou vyhýbají. Loví pouze ve večerních a nočních hodinách, kromě období odchovu mláďat, kdy loví po celý den.

Kde spí vlk

Vlci žijí v norách. Spí v jeskyních pod kameny ve skalách.

Kdy loví vlci

Vlci se začínají účastnit společných lovů až od 4-6 měsíců, nejdříve tedy koncem léta, aktivně začínají lovit až kolem 7-8 měsíců, [19] tedy začátkem zimy, kdy většina domácích zvířat už není na pastvinách.

Jak utoci vlk

Technika lovu

Svou oběť usmrcují zpravidla prokousnutím hrdla po předchozím útoku a sražením kořisti na zem. Konzumace ulovené kořisti začíná zpravidla otevřením hrudního koše a břišní dutiny nebo svalovinou končetin. Pak vlk konzumuje trup, hlavu a zbytky včetně kostí.

Jak útočí vlci

Při štvaní vlci útočí na slabiny, břicho, nohy a čumák kořisti. Když kořist zeslábne vlivem ztráty krve a únavy, strhnou jí na zem a zadáví. Velmi důležitým momentem lovu je okamžik střetnutí. Vlci a kořist mohou zůstat nehybně stát a upřeně se na sebe dívat.

Co loví vlci

V potravě vlka převažují srnec, jelen, prase divoké a další běžní kopytníci (muflon, daněk), výskyt hospodářských zvířat ve vzorcích je minimální. Je však nutné podotknout, že složení potravy a potravní preference vlka často závisí na potravní nabídce v dané oblasti i probíhající sezóně (zima, léto).

Jak spí vlci

Odpověď: Vlci žádné nory nepoužívají. Nejsou to jezevci. Vlci spí, kde se jim zrovna zlíbí, někdy v lese na jehličí, někdy na trávě. Nikdy to není jen na jediném stejném místě.

Jak zabiji vlk

Technika lovu

Vlci jsou schopni svoji kořist pronásledovat i několik kilometrů. Svou oběť usmrcují zpravidla prokousnutím hrdla po předchozím útoku a sražením kořisti na zem.

Jak se chovat před vlkem

U všech divokých zvířat, tím spíš u velkých šelem, platí zejména zásada: NEPŘIBLIŽOVAT SE A NEKRMIT! Málo pravděpodobný je také útok vlka na vašeho psího společníka. Pro předejití eventuální konfliktní situaci je každopádně vhodné mít svého psa při pohybu ve vlčím teritoriu na vodítku.

Co dělá vlk v zimě

V zimě jsou vlci aktivní jak ve dne, tak v noci. Dávají si jen krátký oddych, než vyrazí znovu na lov. Ve sněhu se vlci většinou pohybují v jediném zástupu a dodržují stopu vlka před sebou. Ztuhlá sněhová pokrývka představuje výhodu pro vlky a problém pro jejich kořist.