Jak daleko od sebe kontralatě?

Jak daleko od sebe kontralatě?

Jak daleko střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví). Potom je lepší nechat průřez střešních latí posoudit statikem.
ArchivPodobné

Proč se dávají kontralatě

Odvětrání střešního pláště

Vlhkost, která se dostane do vzduchové mezery ve střeše, je odváděna větrací mezerou pod taškami a větracími taškami mimo střešní plášť. Pro vytvoření větrací mezery pod taškami je používána tzv. kontralať o výšce min 4 cm.

Jaké hřebíky na kontralatě

Při tloušťce latě 40 mm je kotevní hloubka 80 mm (40 mm v kontralati a 40 mm v krokvi). Délka hřebíku by měla být 120 mm. Běžně se používají hřebíky délky 100 mm.

Jak dlouho trvá nová střecha

Jak dlouho trvá stavba nové střechy Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak spojit střešní latě

Střešní latě se běžně prodávají v délkách 4 a 5 metrů a pokládají se přes několik krokvových polí. Staticky potom fungují jako spojitý nosník (musí být uloženy aspoň na 3 podporách), což zmenšuje jejich průhyb. Volný přesah latí přes krokve (např. ve štítu) může být max.

Jak spravne Latovat strechu

Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.

Jak chodit po taškách

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jaké hřebíky na bednění střechy

Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jak dlouho vydrží střecha

Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.

Jak Pridelat střešní latě

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak se jistit při práci na střeše

Při pádu z volného okraje střechy jsme při uvázání na laně ohroženi tzv. kyvadlovým efektem. Při práci na okrajích střechy se proto nejlépe ochráníme pomocí ukotveného šikmého lana, na které si navážeme postroj. Speciálně musí být bráněno sklouznutí ze střechy při jejím sklonu větším než 25°.

Jak se pohybovat na střeše

Pokud se chcete po střeše pohybovat a určité části opravovat, musíte na daná místa instalovat stoupací plošiny. Nejčastěji se jedná o okolí komínů, vikýřů, antén, solárních systémů nebo satelitů.

Jak silná prkna na střechu

Prkna je nutno osazovat na těsný sraz, nejmenší tloušťka prken může být 24-25 mm, od osové vzdálenosti podpor 900 mm musí být tloušťka zvýšena nejméně na 30 mm. Prkna je vhodné opatřit impregnací proti škůdcům, což zajišťuje ochranu před houbami, plísněmi, škůdci, atd..

Jak napojit střešní latě

Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli. Je nutné určit přesah tašky u okapu, tak aby byla voda bezpečně odváděna do žlabu. V případě nadkrokevní izolace se latě připevňují vruty nebo dvěma hřebíky o vhodné délce, aniž by došlo k poškození nakašírované fólie.

Co delat kdyz teče strechou

Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit.

Jak najít díru ve střeše

Pro vyhledávání netěsností v ploché střeše je možné využít celou škálu profesionálních měřicích technik. Nejuniverzálnější metodou je však elektroimpulzní zkouška. Tato metoda je velmi přesná, nedestruktivní (střechu nepoškozuje) a lze s její pomocí najít místo, kudy zatéká, i pod zatěžovací vrstvou.

Která střešní krytina je nejlepší

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.

Jakou lehkou střešní krytinu

Mezi lehké krytiny na střechu se běžně řadí ty, jež mají hmotnost do 25 kg/m². Díky své nízké hmotnosti nezatěžují krov tolik jako těžké střešní krytiny. Mezi lehké střešní krytiny patří: Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů.

Jak Nalatovat střechu

Při laťování střechy je nutné před vlastním laťováním natáhnout na střechu pojistnou hydroizolaci, teprve pak přichází na řadu montáž střešních latí. První přichází na řadu kontralatě, které se montují ve stejném směru jako jsou krokve krovu.

Jak bezpečně vylézt na střechu

K tomu slouží kombinace střešní (komínové) lávky a žebříku. Lávky (ocelové, hliníkové, některé typy opatřené bezpečnostním zábradlím) a žebříky také umožňují rychlou a bezpečnou instalaci satelitů, TV a wi-fi antén. Žebříky navíc mohou sloužit jako úniková přístupová a úniková cesta při likvidaci požáru střechy.

Co se dává pod krytinu

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.

Jak vypočítat laťování

Obecně je tak možné shrnout průřezy latí následovně. Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm. Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.